Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adıma Son İşlem Gününde de Devam!

BIST 50 endeksindeki paylara açığa satışta yukarı adım kuralı bugün de uygulanacak. Karar geçen hafta Çarşamba’dan beri sürüyor.
BIST 50’de Açığa Satışta Yukarı Adıma Son İşlem Gününde de Devam!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada, BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 23 Eylül 2022 tarihinde de uygulanmasına karar verildiğini duyurdu.

14 Eylül’de başlayan açığa satışta yukarı adım kuralı, sekizinci gününde de devam etmiş oldu. Açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebileceği bilgisi aktarıldı.

KAP açıklamasında ilaveten şu bilgiye yer verildi:

“Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.”

Seans sırasında sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışların da açığa satış kapsamında olduğu hatırlatılırken, yatırım kuruluşlarından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özeni göstermeleri talep edildi.

GCM Yatırım Banner

BIST 50 Endeksi Son İşlem Günü Artıda Kapandı

50 büyük şirketin hisse performansını gösteren BIST 50 endeksi, Perşembe günü yüzde 1,66 değer kazancıyla 2.924 puandan kapandı.

Alt bileşenlerine bakıldığında en fazla artış yüzde 7,13 ile Alarko Holding’de meydana geldi. Onu yüzde 6,83’le Odaş Enerji ve yüzde 3,99’la Ülker Bisküvi izledi.

En fazla düşüş ise yüzde 9,94’le ile Şekerbank’ta ve yüzde 9,78’le Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası hisselerinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.