Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50’ye 1 Gün Süreyle Açığa Satışta Yukarı Adım Kuralı Geldi

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi dünden bu yana yaklaşık 400 puan gerilerken, BIST 50 endeksi için bir açıklama geldi. Detaylar haberde…
BIST 50’ye 1 Gün Süreyle Açığa Satışta Yukarı Adım Kuralı Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı duyuruda BIST 50 endeksindeki işlemlere ilişkin açıklama yaptı. Yayımlanan duyuruya göre BIST 50 endeksinde yer alan payların, 14.09.2022 (bugün) tarihli seansta açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Kararın bir gün boyunca uygulanacağı açıklandı. BIST 50’de yer alan paylarda Sermaye Piyasası Kurulunun 11.02.2021 tarih ve 7/211 sayılı kararı uyarınca açığa satış işlemi yapılabiliyor.

Yapılan açıklamaya göre açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilecek.

BIST 50 Şirketleri
Tabloda BIST 50 hisselerinin listesi sunulmaktadır. (Kaynak: Paratic Piyasalar)

Fakat açığa satış yapılan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olursa açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden yapılabilecek.

Gün içinde veya daha sonra alımlarla kapatılan satışların da açığa satışa girdiği hatırlatıldı. Bu doğrultuda “Yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.” şeklinde açıklamaya yer verildi.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 Endeksi Güne Düşüşle Başladı

Salı günü 3.715 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında ivme kaybetmeye başladı. Öğleden sonra ABD’den gelen enflasyon verisiyle kayıplarını genişleterek günü yüzde 6,09 değer kaybıyla tamamladı.

3.426 puandan kapanan endeks, haftanın üçüncü işlem gününe yüzde 1,01 değer kaybıyla 3.392 puandan başladı. Saat 10.08 itibarıyla ise yüzde 2,10 düşüşle 3.355 puandan işlem görüyor. Gün içinde kayıpların devam edip etmeyeceği izlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.