Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Endeksi 5135 Puanda! Borsada Hikaye Nasıl Olacak?

Borsada 5200 puana doğru yaklaşırken 3 günlük artış serisi sonlandı. BIST 100 endeksi yüzde 0,2 değer kaybetti. Uzmanlar ne diyor?
BIST 100 Endeksi 5135 Puanda! Borsada Hikaye Nasıl Olacak?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, önceki haftalara göre başarılı sayılabilecek bir performans göstererek psikolojik seviye olan 5000 puanı aşmayı başardı. Pazartesi gününden beri yukarı yönlü hareket eden borsada işlem hacmi de geçen haftalara göre yükseldi. Ancak bugün endekste yüzde 0,2 oranında bir gerilme görüldü.

Uzmanlar endeksin yatay yönlü hareket ettiği süreçlerde yaptığı konuşmalarda işlem hacmine dikkat çekerek borsaya olan ilginin azaldığını söylüyordu. Bazı analistler ise bu süreçte sancının tamamen seçime yönelik belirsizlikten kaynaklandığını, seçimden sonra borsanın ciddi yükselişler göstereceğini ifade ediyor.

Borsaya olan ilginin azalıp azalmadığı tartışılırken halka arzlarla birlikte yatırımcı sayısındaki artış tekrar kendini gösterdi. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) yatırımcı verilerine göre yatırımcı sayısı 4,53 milyona çıkarak yeni zirvesine ulaştı.

Borsa İstanbul’da Koza Polyester ve CVK Madencilik’in halka arzı milyonlarca yatırımcı tarafından yakından takip edildi. Koza Polyester’in halka arzına 1.850.176 ile rekor sayıda yatırımcı katılmıştı. CVK Madencilik’in halka arzına ise 1.470.906 başvuru gelmişti.

Son haftalarda halka arz takviminin yoğun olduğu söylenebilir. İki büyük şirketin halka arzından sonra yatırımcılar Girişim Elektrik iştiraki olan Europower Enerji’ye odaklandı. Europower için talep toplama işlemi 12-13-14 Nisan sürecinde devam edecek.

GCM Yatırım Banner

BIST 100 Endeksi 5135 Puanda! Borsada Hikaye Nasıl Olacak?Kaynak: Paratic Piyasalar

Pazartesi günü yükselişe başlayarak bunu 3 gün boyunca devam ettirebilen BIST 100 endeksi Perşembe günü düşüş gösterdi. Dün kapanışını 5124 puandan yapan endeks, güne 5128 puandan başladı. Gün içindeki dalgalanmaların ardından kapanışta satışlar geldi. BIST 100 endeksi gün içinde en yüksek 5198 puanı gördü. Endeks günlük yüzde 0,2 kayıpla kapanışını 5135 puandan yaptı.

Endeks önceki kapanışa göre 10,5 puan azalırken toplam işlem hacmi 60,4 milyar TL seviyesinde oldu. BIST 100’de 5200 ve 5250 seviyeleri direnç, 5100 ve 5050 puan destek olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,7 ile madencilik, en çok gerileyen ise yüzde 1,62 ile bankacılık oldu. Holding endeksi yüzde 0,07 değer kaybetti.

Analistler, dün yayımlanan ABD Merkez Bankası (FED) tutanaklarında resesyon endişeleri yer almasından dolayı küresel pay piyasalarında karışık bir seyir hakim olduğunu belirtiyor.

BIST 100 endeksine dahil hisselerin 42’si prim yaparken 57’si geriledi. En çok işlem gören şirketler Türk Hava Yolları (THYAO), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Ereğli Demir Çelik (EREGL), İş Bankası (ISCTR), Şişecam (SISE) oldu.

“Hikaye Çok Geniş Olacak”

İnfo Yatırım Satış ve Varlık Yönetimi Direktörü Sertaç Ekeke, Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 5050 üzeri kapanışların devam etmesi durumunda 5400 denemesinin gelebileceğini söyledi. Borsada geçen yıl kadar coşku olmadığının altını çizen Ekeke, önceki haftalara göre borsada iyi bir hacim yakalandığını belirtti. Bu hacimle birlikte yukarı yönlü hareketliliğin devam edebileceğini aktardı.

Borsanın hala çok ucuz olduğunu vurgulayan Uzman, seçim belirsizliğinin de ortadan kalkmasıyla hikayenin çok geniş olacağını dile getirdi.

Seçim Sürecinde Borsa Hangi Seviyelerde Olacak?

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, Borsa İstanbul’da son dönemdeki fiyatlama reaksiyonlarının çok önemli olduğunun altını çizdi. Çünkü 4700 seviyelerinin dip kabul edildiği, 5100 puan üzerine çıkılabilen bir piyasa olduğunu belirtti.

Teorik açıdan endekste 5350 – 5700 zirvelerini konuşmak için çok fazla engel olmadığını söyledi. Ancak yaklaşık bir ay sonra bir seçim olduğunu, seçim öncesi pozisyonlamaların arzulu ve istekli olamayabileceğini paylaştı.

Endeksin seçim sürecinde 5000-5300 arasında bir zikzak oluşturup biraz daha sakin bir tempoda gidebileceğini bildirdi.

Bilanço dönemine girildiğini ifade eden Ayyıldır, bununla ilgili bir pozitif beklenti olduğunu, ancak daha önceki bilanço döneminde beklenilen olumlu etkinin görülmediğini söyledi. Bilanço döneminde şirketlerin faaliyetlerinin ve bunun rakamlar üzerindeki etkisinin net şekilde görüleceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.