Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED’in Mart Toplantısına İlişkin Tutanaklar Yayımlandı!

ABD Merkez Bankası'nın son toplantısına ait tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda öne çıkan ifadeler neler oldu? Detaylar...
FED’in Mart Toplantısına İlişkin Tutanaklar Yayımlandı!
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası’nın (FED) 21-22 Mart 2023 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin tutanaklar kamuoyuyla paylaşıldı. Tutanaklarda son dönemde yaşanan bankacılık krizine yapılan vurgu ve resesyon öngörüsü dikkat çekti.

Tutanaklarda öne çıkan ifadeler şöyle sıralandı;

Faizde Zirve Beklentileri Düştü

Tutanaklarda, geçen ay bir dizi banka iflasının piyasaları alt üst etmesinin ardından birçok katılımcının faiz oranlarını değiştirmenin uygun olup olmayacağını değerlendirdiği ifade edildi.

Ayrıca yetkililerin, bu yıl içinde gerçekleştirilecek faiz artırımlarına ilişkin beklentilerini azalttığı bilgisi yer aldı.

FED yetkililerinin, bahsedilen bankacılık sektörüne ilişkin sıkıntılar sebebiyle faizde zirve beklentilerini düşürdüğü belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bununla birlikte üyelerin, ABD bankacılık sisteminin sağlam olduğu konusunda fikir birliğine vardığı vurgulandı.

2023 Sonlarında Resesyon Öngörüsü

FED üyelerinin 2023’ün sonlarından itibaren hafif bir resesyon öngördüğünün belirtildiği tutanaklarda, kredi krizinin ekonomiyi daha da yavaşlatma potansiyeline karşı tetikte olunmaya devam edileceğinin altı çizildi.

Tüm FED yetkilileri, bilanço daraltmanın devam etmesi konusunda aynı çizgide buluşurken, Mart toplantısında 25 baz puan faiz artışına destek verdi.

Ayrıca bazı katılımcılar, uygulanan para politikasında esnekliğe gidilmesi gerektiğini ifade etti.

FED’in Bir Sonraki Faiz Kararı Ne Zaman?

Hatırlanacağı üzere FED, kritik toplantı sonucunda 22 Mart’ta politika faizini 25 baz puan artırma kararı aldığını duyurmuştu. Faiz kararı için piyasaların beklentisi 25 baz artış olması yönündeydi.

FED’in bir sonraki toplantısı 2-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek ve 3 Mayıs akşamı kritik faiz kararı açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.