Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Canlandı! Devler Sahaya Geri Döndü

Borsa haftalık kayıplarını silerken şampiyonlar liginde yer alan hisselerde yükseliş sürecek mi, alım fırsatında yatırımcıları neler bekliyor? Yanıtlar haberde;
BIST 100 Canlandı! Devler Sahaya Geri Döndü
HABER GİRİŞ

Son iki haftadır düşüş eğilimiyle dalgalı seyir geçiren BIST 100 endeksi öğleden sonra gösterdiği atakla yükselişini yüzde 3’e taşımaya odaklandı. Ana endeks, saat 14.00 civarında 8978 puan seviyelerinde hareket ederek haftalık yüzde 2’ye çıkardığı düşüşünü silerken kimi hisseler ise ölü toprağını üstünden atmaya odaklandı.

Özellikle Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ASELS), Türk Hava Yolları A.O. (THYAO) ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL) hisselerindeki yükselişler devlerin sahaya geri mi döndüğü sorusunu gündeme getirdi.

Stratejist Selçuk Gönençler, Midas YouTube kanalında şampiyonlar liginde yer alan 3 büyük hisseyi yorumladı. Gönençler, yılın üçüncü ayında Aselsan, Türk Hava Yolları ve Ereğli hisselerine ilişkin teknik analizinde, BIST 100 tarafındaki düşüşlerin korku değil, alım fırsatı için heyecan yaratması gerektiğini söyledi.

Haftalık yüzde 7’ye yakın değer kaybı yaşadıktan sonra bugün kayıplarını silmeye odaklanan ve TSİ 15.00 itibarıyla yüzde 4’e yakın yükselişe geçerek 56 TL seviyelerinde gezen ASELS için 54,90-51,88 TL bandının düzeltmelere açık olduğunu söyledi. 8 ve 13 günlük hareketli ortalamaların üzerine geçen hissede trendin kuvvetli olduğunu ve teknik düzeltmelerin gelebileceğini kaydetti.

Trend disiplini bozulmayacak olan ASELS’in geri çekilmelerinin sakin karşılanması gerektiği önerisini paylaştı. Yeniden 60,18 TL’nin üzerinin görülebileceği ve bir sonraki seviyelerin 70,30 TL ve 75,67 TL olabileceği yorumunu yaptı.

GCM Yatırım Banner

THYAO’da Depar için O Seviyeler Önemli

Borsa İstanbul’da ağırlığı en yüksek şirket olan ve bugün Bank of America‘nın (BofA) 335,8 milyon TL’lik alımlarına tanıklık eden THYAO için de analiz paylaşan Gönençler, 248 TL desteğinin üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü okuma için ortam hazırlanacağını söyledi.

Yazım anında yüzde 4’e yakın yükselişle 270 TL’den işlem gören THYAO’nun düzeltme görse de yükseliş trendinin kırılma yaşamayacağını söyledi. Depar için 280-285 TL’nin üzerinde kapanışlara odaklanmak gerektiğini ve bu senaryoda 308 TL seviyesine rotanın kurulacağını ifade etti.

EREGL için Alım Fırsatı

İşlem hacmiyle öne çıkan ve yazım anında yüzde 2 yükselişle 45,20 TL’den kayda geçen EREGL için sıçramalara dikkat çeken Gönençler, 43,60-42,36 TL bandının altına inilmesi halinde fırsat çanlarını çalacağını söyledi.

Söz konusu bandın EREGL için kısa vadeli güçlü destek bölgesi olduğunu belirterek, sarkma yaşanması halinde alımların hızlanacağı beklentisini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.