Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Grup Ülke AB’yi Doğalgaz Fiyat Tavanı için Zorlayacak!

Bir grup Avrupa Birliği ülkesinin Brüksel'i bu hafta boyunca gaz fiyatı konusunda blok çapında bir üst sınır için planlar üretmeye zorlamak isteyeceği belirtildi. Detaylar haberde;
Bir Grup Ülke AB’yi Doğalgaz Fiyat Tavanı için Zorlayacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna işgali ile birlikte tavan yapan enerji krizi konusunda Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin çözüm arayışları sürüyor. Yaklaşık 10 AB üyesi ülkenin Brüksel’i bu hafta içinde gaz fiyatı konusunda birlik kapsamında bir üst sınır için planlar üretmeye zorlamak istediği belirtildi.

AB, bu ayın başlarında yükselen enerji fiyatlarıyla mücadele etmek için bir acil durum önlem paketi önerdi. Ancak birliğin 27 üye ülkesinin uzlaşamadığı gaz fiyatı tavanı konusundan uzak durdu.

Lehte olan ülkeler, Cuma günkü AB enerji bakanları toplantısında tartışılmak üzere Avrupa Komisyonu’ndan gaz fiyatı tavanına ilişkin önerilerde bulunmasını isteyen bir mektup hazırladı.

Görüşmelerin ardından mümkün olan en kısa sürede bir yasama önerisiyle Brüksel üzerindeki baskının artırılması planlanıyor.

“En Ciddi Sorunu Henüz Çözemedik”

Mektubun bir taslağında, “Komisyonun krizle yüzleşmek için gösterdiği çabaları ve ortaya koyduğu önlemleri kabul ediyoruz. Ancak en ciddi sorunu henüz çözemedik: Doğalgazın toptan fiyatı” ifadelerinin kullanıldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

AB yetkilileri, aralarında Belçika, İtalya, Polonya, Malta ve Yunanistan’ın da yer aldığı yaklaşık 10 ülkenin mektubu imzalamayı düşündüğünü söyledi.

AB Enerji Komiseri Kadri Simson’a hitaben yazılan taslak mektupta, tüm toptan gaz işlemlerinde bir fiyat tavanı talep edildi.

Taslak, gaz fiyatlarının sınırlandırılmasının ülkelerin hane halklarını ve işletmeleri etkileyen “savunmasız enflasyonist baskıları” dizginlemeye yardımcı olacağını ve arz güvenliğini sağlayacak şekilde tasarlanabileceğini içeriyor.

Öneriye Karşı Çıkan Ülkeler Var

Diğer devletler ise herhangi bir AB önerisinin yeterli desteği alıp almayacağına dair şüpheleri artırarak gaz fiyatlarının sınırlandırılmasına karşı çıkıyor.

Almanya, Hollanda ve Danimarka, fiyatların sınırlandırılmasının AB’nin bu kış gaz dağıtımı kabiliyetini baltalayarak arz güvenliğini tehlikeye atabileceğini söylüyor.

Avrupa Komisyonu, şimdiye kadar enerji şirketlerine beklenmedik kar vergileri ve elektrik kullanımında kesintiler de dahil olmak üzere acil AB önlemleri önerdi. AB ülkeleri bu önerileri müzakere ediyor ve AB enerji bakanları Cuma günü bir araya geldiğinde bunları onaylamayı hedefliyor.

Bu arada, enerji şirketlerine likidite desteği ve gaz fiyatlarını düşürmeye yönelik ek önlemler de dahil olmak üzere diğer AB önerilerinin de yolda olduğu belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.