Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bingöl Yılın İlk 7 Ayında Ödenen Vergi Miktarını Açıkladı

Yüksek vergi oranları vatandaşın sırtına yük olmaya devam ederken Vergi uzmanı Bingöl tarafından açıklanan yılın ilk 7 ayında ödenen vergi miktarı dikkat çekti.
Bingöl Yılın İlk 7 Ayında Ödenen Vergi Miktarını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de hayat pahalılığı ile mücadele eden vatandaşın belini bir de vergiler büküyor. Zam furyasına dahil edilen vergiler vatandaşın yükünü ikiye katlıyor. Hükümet yetkilileri vergi sisteminin güncellenip, dengeli hale getirileceğine dair sinyal verse de, yılın ilk 7 aylık vergi ödemesi vatandaşa pahalıya patladı.

Vergi zamları nedeniyle birkaç yılın zorlu gececiğini belirten Vergi uzmanı Ozan Bingöl’ün bugünkü sosyal medya paylaşımı dikkat çekti.

“Yılın İlk 7 Ayında 2 Trilyon 52 Milyar TL Vergi Ödendi”

Bingöl, yaptığı paylaşımda yılın ilk 7 ayında ödenen vergi miktarını paylaştı.

Açıklama yapan vergi uzmanı Bingöl, “Dakikada 6,7 milyon TL, saatte 407 milyon TL, günde 9,7 milyar TL, ayda 293,2 milyar TL ve toplamda 2 trilyon 52 milyar TL vergi ödedik.” dedi.

Verginin vergisinin ödendiğini belirten Bingöl, “Buna rağmen açık MB’ye devredilen KKM hariç 434,6 milyar₺. Verginin vergisinin vergisini ödüyoruz ama yine de yetiremiyoruz!” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bingöl’ün 7 aylık ödenen vergi maliyetini açıklamasının öncesinde Ağustos ayının başında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın merkezi yönetim bütçe gerçekleştirmeleri ve beklentiler raporu açıklanmıştı. Yılın ilk 6 ayında vatandaşın ödediği motorlu taşıtlar vergisi (MTV) 19 milyar lirayı, özel tüketim vergisinin (ÖTV) 325 milyar liraya yükseldiği açıklanmıştı.

Bununla birlikte vergi düzenlemesine yönelik bir değerlendirme Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’den geldi. Dolaylı yapılan vergilerin adaletli olmadığını ve vergi düzenlemesinin en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın