Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Uzmanı Bingöl Uyardı: Ekonomideki Enkazı Vatandaş Sırtlayacak

Ekonomik çıkmazdan nasıl çıkılacağı merak ve endişe yaratırken, Ozan Bingöl, vergi ve cezalardaki artışlarla vatandaşın mali disipline sokulacağı uyarısını yaptı.
Vergi Uzmanı Bingöl Uyardı: Ekonomideki Enkazı Vatandaş Sırtlayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçim gündeminin kapanmasının ardından konuşulan konu başlığı vergi zamları oldu. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in mali disipline yönelme sinyali vermesi ve bütçedeki kara deliğe çözüm getirmeye çalışması vatandaşa kemer sıkması için bir neden daha verdi.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, hangi kalemlerde vergi beklediğini paylaştı. Alman medya kuruluşu DW Türkçe’ye konuşan Bingöl, söz konusu mali disiplinse vergi artışının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Bingöl, “Havuzun musluklarını sonuna kadar açıp, havuza yeni musluklar eklemişseniz, yani bol bol harcamışsanız, bunun telafisi için er ya da geç vergilerin artırılması kaçınılmazdır. Kısa dönemde borçlanma araçlarına başvurulsa da uzun dönemde sağlam finansman kaynağı olan vergiler gündeme gelecektir” dedi.

Birkaç Yıl Vatandaş için Zorlu Geçecek

Vatandaşlar için birkaç yılın zorlu geçeceğini ifade eden Bingöl, vergi zamlarının yanı sıra yeni vergilere de başvurulacağı beklentisini paylaştı.

Gelecek günlerde hangi kalemlerde vergi tedbirleri uygulanabileceğini açıklayarak, iletişim üzerinden alınan özel iletişim vergisinde, alkollü ürünler ile taşıtlar üzerinden özel tüketim vergisinde (ÖTV) artışa gidilebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bingöl, yurt dışından getirilen telefonlardan alınan harç tutarında kayda değer bir zammın gelebileceği çıkarımında bulundu.

Diğer harç kalemlerini de işaret ederek, damga vergisi oran ve maktu tutarlarında, banka ve sigorta muameleleri vergisinde (BSMV); bir defaya mahsus olarak ek motorlu taşıtlar vergisi ile ek gayrimenkul vergisinde artış olabileceğini ekledi.

Ayrıca trafik cezalarının daha yoğun uygulanabileceği uyarısını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın