Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci Sandıktan Çıkacak Sürpriz: 2 Trilyon Liralık Ek Bütçe!

Piyasalar iki sandık arasında sıkışırken müjde olarak duyurulan seçim vaatleri bütçedeki kara deliği büyüttü. İkinci sandıktan çıkacak ismin alacağı ilk karar ise bütçe için kötü haberler verdi.
İkinci Sandıktan Çıkacak Sürpriz: 2 Trilyon Liralık Ek Bütçe!
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanını seçememesi piyasalardaki dalgalı seyri hızlandırdı. Mevcut ekonomi yönetiminin aldığı kararlar bütçeyi zorlarken ikinci turda galip çıkacak ismi bekleyen enkaz için senaryolar sıralandı.

Yüksek seyreden ve baskılandıkça farklı fiyatlanan döviz kuru, kronikleşen enflasyon, faiz sorunu, cari açık, iç ve dış borçlar gelen ismin listesinde ilk sıralarda yer alırken, yeni iktidarın ilk işinin ek bütçeye yönelmek olduğuna ilişkin beklentiler yüksek sesle konuşulur oldu.

Seçim öncesi geniş kesime verilen zamlar, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle emekli edilen milyonlar, depremin ağır faturası, faiz yükünü Hazine’nin yükseldiği kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarındaki trilyonluk büyümenin bütçe açığını en az 3’e katlayacağı tahmin ediliyor.

Konuyu gündemine taşıyan Sözcü’nün haberine göre yeni iktidarın getireceği ek bütçenin 2 trilyon liraya yakın büyüklükte olması bekleniyor.

Seçim hesabı yapılmadan hazırlanan 2023 yılı bütçe tahmininde giderler 4 trilyon 470 milyar lira, gelir 3 milyar 810 milyon lira ve açık 660 milyar lira olarak hesaplanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Son hesaplamalar, 660 milyar liralık açığın en az 3 ile çarpılması gerekliliğini ortaya koydu.

EYT’lilere Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bu yıl yaklaşık 2.5 milyon ilave maaş ödemesi gerekliliği de ortaya konduğunda, kademeli emeklilikle geriden gelen milyonlara ödenecek tutarlar sadece toplumun bir kesimi için yaklaşık 300 milyar lirayı bulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın