Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

6 Ayda Alınan Vergi Yüzde 100’e Yakın Arttı

Bütçedeki kara deliği kapatmak için vatandaşa yansıtılan vergiler zirve yaptı. Ancak vergi gelirlerine rağmen dış finansman teminindeki riskler kendini gösterdi.
6 Ayda Alınan Vergi Yüzde 100’e Yakın Arttı
HABER GİRİŞ

Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin faturası sandıkların kapanmasıyla vatandaşın önüne getirildi. İki kere alınan motorlu taşıtlar vergisi (MTV), artan katma değer vergisi (KDV) ve özel tüketim vergisi (ÖTV) son verilerde kendini gösterdi.

Vergilere gelen zamlar varsıldan yoksula her kesime uygulanırken, vatandaşın ödediği fatura kabarık oldu.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın merkezi yönetim bütçe gerçekleştirmeleri ve beklentiler raporuna göre son altı ayda MTV gelirlerinde geçen yıla göre yüzde 63, ÖTV’de ise yüzde 96 artış yaşandı.

Artışlarla birlikte son altı ayda yurttaşın ödediği MTV tutarı 19 milyar lirayı, ÖTV ise 325 milyar lirayı buldu.

Böylece Ocak-Haziran 2022 döneminde 1 trilyon 33 milyar 791 milyon lira olan vergi gelirleri, 2023 yılının aynı döneminde 1 trilyon 602 milyar 312 milyon lira olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Ancak vergi artışlarına rağmen bütçedeki kara delik kapanmadı. Haziran ayında 220 milyar TL’ye yakın rekor açık veren merkezi yönetim bütçesi ile birlikte 6 aylık bütçe açığı 483 milyar liraya ulaştı.

Türkiye Ekonomisi Yapısı Gelecek Dönem için Yine Kırılgan

Raporda, gelecek döneme dair beklentilere de yer verildi. Buna göre yurt içi ya da yurt dışı gelişmelerin dış finansman temini konusunda yaratacağı risklerin Türkiye ekonomisini kırılgan hale getirme tehdidinin olduğu kaydedildi.

Yapılan değerlendirmede, “Küresel ve/veya bölgesel spesifik gelişmeler sebebiyle uluslararası sermaye piyasalarında işlem yapmanın mümkün olmaması veya aşırı maliyetli olması ve uluslararası piyasalardaki muhtemel riskler çerçevesinde sağlanacak tutar ve maliyetlerde değişiklik olması, dış finansman temini çerçevesinde karşılaşılan riskler arasında yer almaktadır” ifadesi yer aldı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.