Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binance’a Avustralya’dan Kötü Haber: Türev Lisansı İptal Edildi

Kripto para borsası Binance’ın Avustralya’daki kullanıcıları artık türev piyasada işlem yapamayacak. Detaylar geliyor...
Binance’a Avustralya’dan Kötü Haber: Türev Lisansı İptal Edildi
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın Avustralya’da operasyonlarına yönelik yeni bir karar alındı. Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu, kripto para borsasının ülkedeki türev lisansını iptal etti.

Türev ürünler ve döviz sözleşmelerinde piyasa oluşturulmasına, belirli finansal ürünlerin başka bir kişi adına işlem görmesine ve belirli finansal ürünlerde finansal ürün tavsiyesi verilmesine izin verir.

İptal edilen lisans ile beraber 14 Nisan’dan itibaren kullanıcılar artık Binance’te türev pozisyonlarını yükseltemeyecek veya yeni pozisyon açamayacak. Müşterilerin mevcut tüm türev pozisyonlarını 21 Nisan’dan önce kapatması gerekiyor. Aksi takdirde borsa kalan tüm açık pozisyonları o tarihte kapatacaktır.

Avustralya düzenleyicisi, perakende ve toptan satış müşterilerinin sınıflandırılması da dahil olmak üzere borsanın ülkedeki finansal hizmetler işinin hedefli bir incelemesini yürüttüğünü belirtti. ASIC, AFS lisansının iptal edilmesi veya askıya alınması gerekip gerekmediğini değerlendirmek için 29 Mart’ta bir duruşma bildirimi yayınlandı.

ASIC Başkanı Joe Longo, “AFS lisans sahiplerinin perakende ve toptan satış müşterilerini yasaya göre sınıflandırması kritik önem taşıyor. Kripto türevleri ticareti yapan perakende müşterilere, Avustralya’daki finansal hizmetler yasaları kapsamında önemli haklar ve tüketici korumaları sağlanıyor.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Tüketici zararlarının boyutuna odaklanmak da dahil olmak üzere hedefli incelemenin sürdüğünü sözlerine ekledi. Karar sonrası Binance’tan yapılan açıklamada, borsanın türev ticaretini sonlandırarak, daha odaklı bir yaklaşım izlemenin seçildiği belirtildi. Avustralya’daki kullanıcıların spot ticaretlerine devam edeceği kaydedildi.

ASIC’in duyurusunda, Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun yakın zamanda açtığı davaya da atıfta bulundu. Dava, Binance CEO’su Changpeng Zhao ve diğer kuruluşları, Ticaret Borsası Yasası ve CFTC düzenlemelerini birden çok kez ihlal etmekle suçluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.