Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binance, CFTC Davası Sonrası Pazar Payını Kaybediyor

Kaiko tarafından yapılan son araştırma, Binance’in aleyhine açılan dava sonrası pazar payını kaybettiğini gösteriyor.
Binance, CFTC Davası Sonrası Pazar Payını Kaybediyor
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, Mart ayının son haftasında ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından açılan dava ile sarsılmıştı. Düzenleyici kurum Binance’ı kayıtsız faaliyetler yürütmek ve ve yasal yükümlülükleri ihlal etmekle suçluyor.

Blockchain analitik platformu Kaiko tarafından yapılan araştırma, Binance’ın açılan dava sonrası pazar payında kayıp yaşadığını gösteriyor. Kaiko, Binance’in ticaret hacminin yüzde 16’sını kaybettiğini bildirdi ve pazar payı 1. çeyreğin sonu itibarıyla yüzde 54 olduğunu belirtti.

Binance pazar payı hacmi
Kaynak: Kaiko

Kaiko, Binance’in hala birleşik rakiplerinin geri kalanından daha fazla hacme sahip olduğunu, ancak 15 Mart’ta BNB dahil 13 ticaret çifti için sıfır komisyonlu spot ve marj ticaretini sona erdirme kararı aldığını söyledi.

Raporda, “Genel olarak, Binance’in fazla hacmi, sıfır komisyonlu ticaretin sona ermesiyle büyük ölçüde ortadan kalktı ve bu, geri kalan borsalar arasında pazar payında eşit bir dağılıma yansıdı” ifadeleri yer aldı.

Bu düşüşün bir kısmının, çeyrek boyunca pazar payını yüzde 8’den yüzde 24’e çıkarmayı başaran ABD kolu Binance.US tarafından hafifletildiğine dikkat çekildi. Pazar payındaki düşüşe rağmen Binance, türev piyasadaki hakimiyetini koruyor. Bu alanda sadece yüzde 2’lik bir düşüş yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Düşüşte en çok spot ticaretin rol oynadığını belirten Kaiko, “Türev hacimlerine bakıldığında trend oldukça farklı. Binance, sürekli vadeli işlem hacmi için pazar payının yalnızca yaklaşık yüzde 2’sini kaybetti.” notunu düştü.

Pazar payındaki düşüş, borsanın 2022’nin son çeyreğinde işlem hacmindeki pazar payının yüzde 65’e yükseldiğini gören FTX iflasının büyük kazananlarından olmasının ardından geldi. Binance’ın pazardaki payı Kasım 2022’de yüzde 50’den yüzde 65’e kadar çıktı.

OKX’in pazar payı yüzde 17’ye çıkarken, Bybit, Huobi ve Deribit’te kayıplar göze çarptı. Kripto piyasasındaki artan düzenleyici baskı ve FTX’in iflası ile beraber, yatırımcılar kişisel saklama cüzdanlarına yöneliyor.

Bu durum Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto paraların borsalardan çıkış oranlarında artışı beraberinde getirdi. Binance, CFTC davası sonrası yüksek oranda Bitcoin ve para çekimlerine maruz kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.