Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin’den EYT Açıklaması: Ay Sonuna Kadar Meclis’e Sunacağız

EYT'ye yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den konuyla ilgili yeni açıklama geldi. İşte detaylar...
Bilgin’den EYT Açıklaması: Ay Sonuna Kadar Meclis’e Sunacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlarca Vatandaş Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili verilecek kararı bekliyor. Yetkililerden açıklamalar gelirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konuya dair son bilgileri paylaştı.

Kabine toplantısı sonrasında konuşan Bakan Bilgin, EYT ve sendikalaşmaya yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Ak Partili kaynaklardan en son EYT’ye yönelik düzenlemesinin Ocak ayına alındığı bilgisi gelmesine karşın Bakan Bilgin, söz konusu düzlemenin Aralık ayı sonuna kadar Meclise götürüleceğini umduğunu söyledi. Bu konuda çok hızlı çalıştıklarını kaydetti.

“EYT Düzenlemesinde Sayı 1,8 Milyona Yükseldi”

Çalışmanın bitince açıklanacağını söyleyen Bakan Bilgin, gizlenecek bir şeyin olmadığını EYT ile ilgili sayıların her ay değiştiğini aktardı. Haziran ayında rakamın 1,5 milyon olduğunu fakat şimdi 1,8 milyon civarına çıktığını belirtti.

Bakan Bilgin, farklı iş yerlerinde çalışmış, hizmet birleştirilmesi yapılmış ya da yapılmamış kişilerin olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

EYT gündemde yer almaya başladığından beri müracaat edenlerin olduğunu kayıtları dijital ortamda yer almayanların dosyalarıyla geldiğini söyledi. Bunların teknik bir çalışma olduğunu söyleyen Bilgin, uzun zamandır çok çalıştıklarını vurguladı.

“İşçilerin Sendikalaşmasında Tüm Engeller Kaldırılacak”

İşçilerin sendikalaşmasındaki sorunlara değinen Bakan Bilgin, bu konudaki tüm engellerin kaldırılacağın söyledi. Bunun için sendikalarla sürekli görüştükleri söyledi.

Bilgin, konuya ilgili yönetmelikte değişiklik uygulayacaklarını belirtti. Yasal çalışmanın Meclis’e götüreceğini aktardı. İşverenin iş kolunu kendi oluşturmasının kaldırılacağını belirtti. Yapılan işe bakılıp hangi iş koluna giriyorsa ona göre iş kolu tayin edeceklerini söyledi.

Bakan, “Kanun bize o yetkiyi veriyor. O yetki etkin şekilde kullanılmamış ama şimdi kullanacağız.” açıklamasında bulundu.

EYT’de Yaş Sınırı Olacak mı? İddialar ne Yönde?

Bakan Bilgin EYT’de yaş sınırına yönelik ortaya atılan iddialarla herhangi bir açıklama yapmadı. Geçen hafta içerisinde TV100’ün yazarı Barış Yarkadaş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin EYT’de erkeklerin 52, kadınların ise 50 yaşında emekli olmasına ilişkin çalışma yapacağını söylemişti.

Bunun yanında isimi açıklanmayan kaynaklardan edinilen bilgilerde Bakan Nebati’nin EYT’de yaş sınırı getirilmesini istediği paylaşıldı. Bakan Nebati’nin EYT düzenlemesinin SGK bütçesine yaklaşık 300 milyar TL’lik bir yük getireceği, yaş şartı getirilse bile yükün ancak 150 milyar TL’yi bulabileceğini söylediği ifade edildi.

Durum böyleyken EYT, düzenlemesinde yaş sınırının olup olmayacağı hala merak konusu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.