Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin Söz Vermişti Ancak EYT Düzenlemesi Ocak Ayına Kaldı

Vedat Bilgin, EYT düzenlemesiyle ilgili “İnşallah sözümü tutarım Ocak ayına sarkmaz.” demişti ancak takvimin Ocak'ta başlayacağı iddia edildi. İşte detaylar;
Bakan Bilgin Söz Vermişti Ancak EYT Düzenlemesi Ocak Ayına Kaldı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin Ocak ayında görüşüleceği iddia edildi. HaberTürk TV’nin Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi kaynaklarından aldığı bilgiye göre EYT düzenlemesiyle ilgili takvimin Ocak ayında başlayacağı aktarıldı.

Son zamanların gündeminden düşmeyen ve milyonlarca çalışanın gelişmeleri yakından takip ettiği EYT düzenlemesiyle ilgili çalışmalar yeni yıla kaldı.

Beklentiler, EYT yasa teklifinin Aralık ayının sonuna doğru Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulması ve yıl bitmeden Plan Bütçe Komisyonu ve Genel Kurul’da hızla görüşülmesi yönündeydi. Görüşmelerin ardından ise yasa teklifinin, yasalaşacağı öngörülüyordu.

EYT Sorunu Türkiye’nin En Önemli Konularından

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçen hafta yaptığı açıklamada EYT düzenlemesinin Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulamıştı.

Konu hakkında işveren tarafının da dinlendiğini ve işverenlerin çalışanlarını kaybetmek istemediklerini bildirmişti. Ayrıca Bilgin, kıdem tazminatının da EYT düzenlenmesine konu olduğunu eklemişti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bilgin, EYT düzenlemesindeki kapsama tam olarak ulaşıldığında Meclis’e sunulacağını paylaşmıştı. Düzenlemenin Aralık ayının sonunda Meclis’e sunulabileceğini söyleyerek görüşünü bildirmişti.

Tüm Veriler Değerlendirilip Kapsamlı Bir Çalışma Yapılacak

Konuya ilişkin olarak yorumlarını sürdüren Bilgin, “İnşallah sözümü tutarım Ocak ayına sarkmaz.” diyerek düzenlemenin en kapsamlı şekilde yapılacağının altını çizmişti.

Yaş şartının şu anda olmaması durumunda 1 milyon 600 bin kişinin emekli olabileceğini açıklayan Bilgin, söz konusu sayıda bugün de artış olduğunu vurgulamıştı. Bu sebepten tüm verilerin ele alınıp konu üzerinde kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerektiğini savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.