Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT Hakkında Yeni İddia! Vatandaşın Beklediği Gibi Olmayabilir!

Vatandaş EYT'de yaş sınırı kararını merakla beklerken ve yetkililerden net bir açıklama gelmezken yeni iddialar ortaya atılıyor. Gazeteci Yarkadaş’ın konuya dair paylaştığı son bilgiler dikkat çekti.
EYT Hakkında Yeni İddia! Vatandaşın Beklediği Gibi Olmayabilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili görüşme maratonu hızla devam ederken yetkililerden açıklamalar geliyor. Özellikle yaş sınırı hakkında verilecek karar büyük merak uyandırırken yeni iddialarda ortaya atılıyor.

Konuya dair açıklamada bulunan TV100’ün yazarı Barış Yarkadaş’ın paylaştığı bilgiler dikkat çekti.

“EYT Toplumun Beklentisi Yönünde Çözülmeyebilir”

Kulisten edindiği bilgileri paylaşan Yarkadaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yaş sınırı olmadan 5 bin iş gününü dolduran çalışanların gerekli şartları yerine getirip emekli olması yönünde olduğunu belirtti.

Gazeteci yazar Yarkadaş, EYT’nin toplumun beklentisi yönünde çözülmeyebileceğini kaydetti. Asıl konunun 9 Eylül 1999’dan önce işe girenlerin 5 bin iş gününü tamamladıklarında emekli olması olduğunu söyledi.

Yarkadaş, iş dünyasının Bakan Bilgin ile görüşerek 1,5 milyon kişinin aynı anda emekli olacağını bunun eleman kaybına yol açabileceği konusunda fikir beyan ettiklerini söyledi.  Ayrıca işverenin ciddi bir tazminatla karşı karşıya kalabileceğini belirttiklerini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bilgin’in sadece işverenleri dinlediğini vurgulayan Yarkadaş, EYT’nin konfederasyonlarını dinlemediğini kaydetti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile işverenlerin ciddi bir lobi oluşturduğunu belirterek EYT’de erkeklerin 52, kadınların ise 50 yaşında emekli olmasına ilişkin çalışma yapılacağın söyledi.

Bakan Nebati Yaş Sınırı mı İstiyor?

Gazeteci Yarkadaş’ın Bakan Nebati ile ilgili açıklamalarına paralel olarak dün ortaya dikkat çeken bir iddia atıldı. Bakan Nebati’nin EYT’de yaş sınırı olması gerektiğini düşündüğü, SGK düzenlemesine 300 milyar TL’lik bir yük getireceğini söylediği iddia edildi.

Bakan Bilgin ise EYT’de yaş sınırına yönelik dün akşam saatlerinde açıklama yapacağını duyurdu. TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Bilgin, EYT’ye yönelik yaptığı açıklamada yaş sınırı hakkında kesin bir bilgi vermedi. Her kesimi dinlediklerini vurgulayarak teknik konularda problemlerin olduğunu aktardı.

Konuya dair yetkililerden kesin bir bilgi gelmezken yaş sınırının olup olmayacağı, olsa bile hangi yaşları kapsayacağı merak edilmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.