Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin’den Asgari Ücret, EYT ve Sözleşmeli Personel Açıklaması

Bakan Bilgin, milyonların dikkatle beklediği EYT, sözleşmeli personel ve asgari ücret konusunu değerlendirdi. İşte detaylar;
Bilgin’den Asgari Ücret, EYT ve Sözleşmeli Personel Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda açıklamalarda bulundu. İşçi-işveren ilişkisine dikkat çeken Bilgin, fert başına düşen milli gelirin 58 dolar olduğu zamandan itibaren devletin emekçilerinin, çalışanlarının hukukunu kendi şartları içerisinde düzenleyecek tedbirleri almaya devam ettiğini söyledi.

Asgari ücretle ilgili araştırma yaptıklarını hatırlatan Bakan, kamuoyunun beklentisinin 8 bin lira olduğunu ve çok yüksek çıktığını paylaştı. İşverenlerin beklentisinin 7 bin lira civarında olduğunu ifade etti. Asgari ücretlilerin oranının yüzde 38 olduğunu, küçümsenecek bir rakam olmadığını vurguladı. Bu bilgiden yola çıkarak rakamın sadece asgari ücretlileri ilgilendiren bir konu olmadığına dikkat çekti.

Çalışmalar devam ederken konuşulan rakamları söylemesinin doğru olmayacağını bildiren Bilgin, “Ne kadar gerçekçi rakam belirlersek asgari ücrete yakın çalışanların ücreti de yukarı çıkar.” şeklinde konuştu.

“Sayı Yaklaşık 500 Bine Ulaşacak”

Sözleşmeli personeller hakkında değerlendirme yapan Bakan, hangi tür olursa olsun hepsini toparlayıp disiplin altına aldıklarını belirtti. Hemen kadroya geçirdiklerini, sayının yaklaşık 500 bine ulaşacağını paylaştı. Çalışmanın teknik olarak sona erdiğini sözlerine ekledi.

“Her Kesimi Dinliyoruz”

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) konusunun Türkiye’nin önündeki en önemli konulardan biri olduğunu aktararak uzamasının birkaç sebebi olduğunu söyledi. Bilgin, “İşverenleri dinliyoruz. İşverenler çalışanlarını kaybetmek istemediklerini söylüyorlar. Meselenin bir boyutu da iş adamlarının kıdem tazminatı var.” ifadelerini kullandı. Doğrudan işverenleri ilgilendirdiğini, teknik yönüyle de problemlerin olduğuna değindi.

GCM Yatırım Banner

Bakan, “Kapsamına tam anlamıyla ulaştığımız zaman ki ben bu ayın sonuna kadar Meclis’e getireceğimi söylemiştim. İnşallah sözümü tutarım Ocak ayına sarkmaz.” dedi. En kapsamlı düzenlemeyi yapacaklarından kimsenin endişe duymaması gerektiğini vurguladı.

“Üç Kriter Var”

Temelde üç tane kriter olduğunu, mevcut emeklilik sisteminde bunları komisyonda da söylediğini hatırlattı. Yaş şartı olmasaydı 1 milyon 600 bin kişinin emekli olabileceğini söyleyen Bilgin, bu sayının bugün daha da arttığını belirtti.

Tüm verileri ele alıp gerçekçi bir çalışma yapmaları gerektiğini aktardı. Son olarak özel sektöre ve kamuya yansıyacak yükü ortaya çıktıktan sonra Türk kamuoyu ile paylaşacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.