Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BES Açıkladı! Yoksulluk Sınırı 40 Bin TL’ye Dayandı

Büro Emekçileri Sendikası'nın Mayıs ayı raporuna göre yoksulluk sınırı 40 bin TL'ye dayandı. Detaylar haberde...
BES Açıkladı! Yoksulluk Sınırı 40 Bin TL’ye Dayandı
HABER GİRİŞ

Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi (BİSAM) tarafından açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı raporundan sonra konuya yönelik bir veri paylaşımı da Büro Emekçileri Sendikası’ndan (BES) geldi.

BES’in Mayıs ayına yönelik yayımladığı rapora göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 12 bin 732, yoksulluk sınırı da 40 bin 661 TL oldu.

Bunun yanında bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise 17 bin 188 TL olarak kayda geçti.

“En Düşük Emekli Aylığı Açlık Sınırının Altında”

BES tarafından yapılan açıklamada Kamuda 10 yıllık kadrolu, eşi çalışan ve evli, iki çocuklu bir emekçinin gelir vergisi kesintileriyle birlikte 11 bin 200 lira ile yaşamanı sürdürmeye devam ettiği kaydedildi.

Ayrıca yine kamuda 20 yıllık şef kadrosunda, eşi çalışmayan, iki çocuklu bir emekçinin Mayıs ayı gelir vergisi kesintileriyle birlikte 14 bin 760 lira ücret ile geçinmeye çalıştığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

En düşük emekli aylığının açlık sınırının altında olduğu ve bekar bir kamu emekçisinin yaşam maliyetinin en düşük memur maaşının üzerinde olduğu aktarıldı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kamu Emekçilerine, asgari ücretlilere, emeklilere insanca yaşayacak bir ücret talebimizi ısrarla tekrarlıyoruz.”

Bu gelişmelerin öncesinde Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Mayıs ayında açlık sınırının 10 bin 362 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 33 bin 752 TL’ye yükseldiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın