Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Ezilmeye Devam Ediyor

BİSAM'ın Mayıs ayı raporuna göre açlık ve yoksulluk sınırındaki yükseliş hız kesmeden devam etti. Detaylar haberde...
Asgari Ücret Açlık Sınırının Altında Ezilmeye Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Vatandaş Temmuz ayında asgari ücrete gelecek zammı dört gözle beklerken, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (TÜRK-İŞ), son verilerine göre açık sınırının altında kalan maaşı ile yaşam savaşını sürdürüyor. TÜRK-İŞ Mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı raporundan sonra bir veri paylaşımı da Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi’nden (BİSAM) geldi.

TÜRK-İŞ Mayıs ayında açlık sınırının 10 bin 362 TL’ye, yoksulluk sınırının ise yoksulluk sınırı 33 bin 752 TL’ye yükseldiğini açıkladı.

BİSAM ise bugün yayımladığı raporda söz konusu dönemde açlık sınırının 10.072 TL’ye, yoksulluk sınırının 34.838 TL’ye yükseldiğini paylaştı. Nisan ayında açlık sınırı 9 bin 814, yoksulluk sınırı ise 33 bin 948 olarak kayda geçmişti.

Rapora göre günlük harcama gereksinimi 335 lira oldu. Mayıs’ta en yüksek maliyet grubu 114,65 liralık harcama ile süt ve süt ürünleri oldu.

Ayrıca yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 2.742 lira, yetişkin bir kadın için 2.635, 15-18 yaş bir genç için 2.838, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1.857 lira olarak kayda geçti.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ise konuya yönelik yayımladığı raporda Mayıs ayında açlık sınırının 11 bin 810 TL’ye, yoksulluk sınırının 31 bin 152 TL’ye yükseldiğini açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu