Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Açıkladı: Yoksulluk Sınırı Yine 33 Bin Liranın Üstünde

TÜRK-İŞ mayıs ayındaki açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Türkiye’deki hayat pahalılığı son gelen verilerde de kendini gösterdi. Detaylar haberde...
TÜRK-İŞ Açıkladı: Yoksulluk Sınırı Yine 33 Bin Liranın Üstünde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Mayıs 2023 dönemine ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini paylaştı. TÜRK-İŞ verilerine göre yılın beşinci ayında açlık sınırı 10 bin liranın, yoksulluk sınırı ise 33 bin liranın üzerinde kalmaya devam etti.

TÜRK-İŞ’in mayıs ayı raporuna göre 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamalarını kapsayan açlık sınırı 10 bin 362 TL’ye çıktı.

Kira, fatura, eğitim ve giyim gibi tüm giderler ele alındığında yoksulluk sınırı 33 bin 752 TL oldu.

Bekâr bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 13 bin 439 lira seviyesine ulaştı.

TÜRK-İŞ’in açlık ve yoksulluk sınırı raporundan önce kendi hesaplamalarını paylaşan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun araştırmasına göre mayıs ayında açlık sınırı 11 bin 810 TL gelerek 12 bin liraya dayanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Kamu İş’in verilerinde yoksulluk sınırı mayıs ayı için 31 bin 152 TL olarak kayda geçmişti.

TÜRK-İŞ’in bir önceki raporunda 4 kişilik ailenin açlık sınırı nisan ayında 10 bin 135 lira, yoksulluk sınırı ise 33 bin 15 lira olarak hesaplanmıştı.

Mutfak Enflasyonu 1 Yılda Yüzde 70’in Üzerinde Arttı

Ankara özelinde bakıldığında dört kişilik bir ailenin sadece gıda için yapması gereken en düşük harcama tutarı bir yılda yüzde 70’in üzerinde pahalandı.

Verilere göre market masraflarının baz alındığı mutfak enflasyonu mayıs ayında nisan ayına göre yüzde 2,23 arttı. Son 12 aylık enflasyon ise yüzde 72,18 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.