Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Kamu-İş Açıkladı! Açlık Sınırı Asgari Ücreti Ezdi Geçti

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Mayıs ayına yönelik açlık ve yoksulluk sınırı raporunu yayımladı. Açlık sınırı asgari ücreti ezdi geçti. Detaylar haberde...
Birleşik Kamu-İş Açıkladı! Açlık Sınırı Asgari Ücreti Ezdi Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de vatandaşın geçim derdini gözler önüne seren açlık ve yoksulluk sınırı raporları birçok kuruluş tarafından yayımlanıyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından birkaç gün içinde açıklanacak Mayıs ayına yönelik açlık ve yoksulluk sınırı raporu öncesinde Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu araştırmasını yayımladı.

Bu kapsamda Birleşik Kamu-İş tarafından yayımlanan Mayıs ayı Açıklık ve Yoksulluk sınırı raporuna göre Nisan ayında 11 bin 632 TL olan açıklık sınırı, 11 bin 810 TL’ye yükselerek 12 bin liraya dayanmış oldu.

Asgari ücret ile geçimini sağlayan vatandaşın maaşı açlık sınırının altında ezildi.

Barınma Harcamaları Yükseldi

Birleşik Kamu İş ayrıca yoksulluk sınırının 31 bin 152 TL’ye yükseldiğini açıkladı. Söz konusu dönemde et- balık- yumurtaya aylık olarak harcanması gereken tutar aylık bazda 11 lira azaldı. Geçen yıl aynı döneme göre kıyaslandığında ise bin 709 TL artarak 3 bin 454 TL’ye yükseldi.

Rapora göre Mayıs’ta dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini “yoksunluk hissi duymadan” karşılayabilmesi için gereken harcama tutar 344 TL arttı. Rakam 19 bin 342 TL’ye  çıktı.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında konut fiyatlarındaki yükseliş rapora yansıdı. Mayıs ayında barınma harcamaları 4 bin 206 TL’ye yükseldi.

Açlık ve Yoksulluk sınırı raporunu her ay düzenli bir şekilde yayımlayan Türk-İş Nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırının 10 bin 135 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 33 bin 15 TL’ye yükseldiğini açıklamıştı.

Gözler şimdi Türk-İş’in açıklayacağı Mayıs ayı raporuna çevrildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.