Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ Nisan Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı: Artış Sürüyor

TÜRK-İŞ tarafından yapılan Nisan ayına dair araştırma, yoksulluk ve açlık sınırlarının artmaya devam ettiğini gösteriyor.
TÜRK-İŞ Nisan Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırını Açıkladı: Artış Sürüyor
HABER GİRİŞ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Nisan ayı için açlık ve yoksulluk sınırı verilerini içeren raporunu açıkladı. TÜRK-İŞ, Nisan ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırının 10 bin 135 lira, yoksulluk sınırının ise 33 bin 15 lira olarak hesaplandığını açıkladı.

Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay paylaşılan Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nda ücretlilerin satın alma güçlerinin enflasyon nedeniyle aşındığı vurgusu yapıldı.

Bekar Çalışanın Yaşama Maliyeti 13 Binin Üzerinde

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı 33 bin 15 lira olarak hesaplanırken, bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 13 bin 167 lira olarak belirlendi.

TÜRK-İŞ, Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarının, bir önceki aya göre yüzde 5,67 arttığını ve son 12 ay itibarıyla artış oranının yüzde 115,75 olduğunu açıkladı.

Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırı
Kaynak: TÜRK-İŞ

Rapora göre Nisan ayında balık yüzde 9, kuzu yüzde 21, dana yüzde 25, tavuk yüzde 11, yumurta yüzde 3 fiyat artışları yaşadı. Balık fiyatı ilk kez 140 lirayı, dana eti 300 lirayı, kuzu eti ise 350 lirayı geçerken, yumurtanın tanesi 3,5 lira oldu. Araştırmaya göre, Nisanda süt ve yoğurt fiyatları geriledi.

GCM Yatırım Banner

Kuru baklagillerden kırmızı mercimeğin ortalama kilogram fiyatı yüzde 5 gerilerken, kuru fasulyenin fiyatı yüzde 3, yağlı tohumların fiyatı yüzde 8 oranında arttı.

Pirinç, ve un fiyatlarında sınırlı düzeyde artış görüldüğüne dikkat çekilen raporda, bulgurun yüzde 4, makarnanın yüzde 5 zamlandığına yer verildi. Ramazan ayı sonrası Ankara’da ekmek fiyatının bu ay değişmediği bilgisi verildi.

Kuru Soğanda Yüzde 40 Artış

Kuru soğanın yüzde 40’lık artışla kilogramı 30 liraya kadar çıktığı bilgisi verilen raporda, sebzelerden patlıcan, kabak, domates ve salatalık fiyatlarının düştüğüne yer verildi.
Geçen ay en az 40 liradan pazarlarda satılmaya başlayan çileğin bu ay 20 liraya kadar gerilediği belirtildi.

Araştırmaya göre Nisan’da ortalama sebzelerin kilogram fiyatı 20,26 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı 19,02 lira oldu. Ortalama meyve-sebze kilogram fiyatı ise 18,65 lira olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.