Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Berkshire Hathaway 3. Çeyrek Faaliyet Karı ile Göz Doldurdu

Warren Buffet’in başında olduğu Berkshire Hathaway, yılın üçüncü çeyreğinde parlak sonuçlar bildirdi. Detaylar geliyor…
Berkshire Hathaway 3. Çeyrek Faaliyet Karı ile Göz Doldurdu
HABER GİRİŞ

Berkshire Hathaway, üçüncü çeyrek faaliyet kazançlarında büyük bir artış rapor ederken, Warren Buffett’ın çok az anlaşma yapma fırsatı görmesi nedeniyle rekor miktarda nakit sahibi olduğunu bildirdi.

Omaha merkezli holdingin, sigorta, demiryolları ve kamu hizmetleri gibi tamamına sahip olunan sayısız işletmeden elde edilen karları kapsayan işletme kazancı, geçen çeyrekte 10.761 milyar doları buldu. Bu, bir önceki yılın aynı çeyreğinde kazanılan 7,651 milyar dolardan yüzde 40,6 daha yüksek seviyeyi temsil ediyor.

Berkshire, Eylül ayı sonunda 157,2 milyar dolar ile rekor seviyede nakite sahipti ve bu, 2021′in üçüncü çeyreğinde belirlenen 149,2 milyar dolarlık yüksek seviyenin üzerine çıktı.

Şirket artan tahvil getirilerinden yararlanıyor ve en az yüzde 5 getiri sağlayan kısa vadeli Hazine bonolarını satın alıyor. Grubun, geçen yılın sonunda yaklaşık 93 milyar dolar olan bu tür yatırımları üçüncü çeyreğin sonunda 126,4 milyar dolar değerindeydi.

Berkshire hisseleri çeyrek boyunca rekor seviyeye yükselirken, geri alım faaliyetleri yavaşlamaya devam etti. Firma, hisse geri alımı için 1,1 milyar dolar harcayarak dokuz aylık toplamı yaklaşık 7 milyar dolara çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Buffett’ın şirketi üçüncü çeyrekte 24,1 milyar dolarlık önemli bir yatırım kaybı bildirdi ve bu büyük ölçüde büyük Apple hisselerindeki düşüşten kaynaklandı. iPhone üreticisinin hisseleri çeyrek boyunca yüzde 11,7 düştü.

Berkshire faaliyet kazançlarında önemli bir artış elde ederken holding, salgının olumsuz ekonomik etkisinin yanı sıra jeopolitik riskler ve enflasyon baskılarını da kabul etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın