Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bedelli Askerlik Ücretine Enflasyon Güncellemesi!

TÜİK tarafından açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında bedelli askerlik ücretinde artış meydana geldi. Ayrıntılar geliyor...
Bedelli Askerlik Ücretine Enflasyon Güncellemesi!
HABER GİRİŞ

Bugün yurt içi piyasalarda beklenen başlıca veri olan enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayında enflasyonun yıllık bazda yüzde 64,77 olarak açıklandı. Bu verinin ardından memur ve emekli maaşlarındaki artış belli oldu.

Buna göre memur ve emekli maaşlarında yüzde 49,25 oranında artış meydana geldi. Enflasyon rakamları memur emekli maaşlarının yanı sıra pek çok farklı kalemi etkiliyor. Bunlardan biri ise bedelli askerlik ücreti olmakta.

Milyonlarca vatandaş tarafından takip edilen bedelli askerlik ücreti açıklanan veriler sonrası arttı. Buna göre bedelli askerlik ücreti 122 bin 351 liradan 182 bin 608 TL’ye çıktı. Ocak-Temmuz 2024 tarihlerini kapsayan zamlı tarifeyi yatıranlar bedelli askerlik yapabilecek.

Milli Savunma Bakanlığı’nın ilerleyen günlerde bedelli askerliğe ilişkin rakamı açıklaması bekleniyor.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Kişinin yoklaması olmaması halinde bedelli askerlik başvuruları e-Devlet’ten veya askerlik şubelerinden gerçekleştirilebiliyor. Devamında aile hekiminde sağlık muayenesi yaptırarak ‘Askerliğe elverişli’ sağlık raporunun alınması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Askerlik yoklaması olanlar da e-Devlet üzerinden ya da askerlik şubelerinden başvuruda bulunabiliyor. Aile hekiminden sağlık raporunun alınması sonrasında yine e-Devlet ya da askerlik şubelerinden celp tercihi yapılıyor ve ödeme işlemi gerçekleştiriliyor. Ödemeler Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirtilen bankalar üzerinden yapılabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.