Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Memur ve Emeklinin 2024’te Alacağı Maaş Zammı Belli Oldu!

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında memur ve emekli maaşlarında bu yıldan itibaren gerçekleşecek artış oranı belli oldu. İşte detaylar...
Memur ve Emeklinin 2024’te Alacağı Maaş Zammı Belli Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün milyonlarca memur ve emekli vatandaşın maaşını etkileyecek Aralık ayı enflasyon rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre Aralık’ta enflasyonu yıllık bazda yüzde 64,77 olarak açıklandı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 2,93 olarak gerçekleşti.

Açıklanan enflasyon rakamları sonrası memur ve emeklinin maaş zammı da netleşmiş oldu. İşçi emeklisi ve memurlar maaş artışlarını altı aylık enflasyon verileri baz alınarak alıyor. Buna göre SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 37,57, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise yüzde 49.25 oranında zam yapılacak.

Yapılan artış ile en düşük memur maaşı 32 bin 860 TL oldu. Memur ve memur emeklileri de yüzde 15’lik sözleşme zammına ek olarak yüzde 31,5 enflasyon farkı alacak. TÜİK rakamlarına göre son 6 aylık enflasyon yüzde 37,57 seviyesinde gerçekleşti. Temmuz ayında yüzde 6’lık sözleşme zammı alan memur ve emekliler bu oranı aşan miktarda enflasyon farkını da alıyor.

Daha önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur ve memur emeklileri için yüzde 50’ye yakın bir artış öngördüklerini söylemişti. İşçi emeklisi Haziran ayında gerçekleşen enflasyon rakamları sonrası yüzde 19,77 zam almaya hak kazanmıştı. Memur aylıklarına ise Temmuz ayında yüzde 17,55 + 8 bin 77 TL seyyanen zam yapılmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın