Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayram Sonrası Borsayı Ne Bekliyor? Yüzler Gülecek mi?

Marbaş Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Yasin Özdemir, Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 13 bin puan seviyesinin görülebileceğini paylaştı. İşte detaylar;
Bayram Sonrası Borsayı Ne Bekliyor? Yüzler Gülecek mi?
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 4 Nisan’da başladığı güçlü yükselişlerle bayram tatili öncesi son işlem gününü 9814 puandan tamamladı. Bu seviye tüm zamanların en yüksek kapanışı olarak kayıtlara geçti.

Şubat ayının sonlarından itibaren bir süre 9000 puan çevresinde konumlanan ve satış baskısıyla güçlü bir yükseliş gerçekleştiremeyen Borsa İstanbul’da bayramdan sonra nasıl bir hareket görüleceği merak ediliyor.

Marbaş Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Yasin Özdemir, A Para’da yaptığı değerlendirmede borsaya yönelik beklentilerini paylaştı. Bayramdan sonra 10 bin puanın görülebileceğini belirten Özdemir, devamında bir düzeltme hareketinin gerçekleşebileceğini belirtti.

Endeks için yıl sonu hedeflerinin 13 bin puan olduğunu paylaşan uzman, pozitif gelişmelerin hepsinin henüz fiyatlara yansımadığını söyledi.

Yabancılar Ne Alıyor?

Borsayı yukarı taşıyan hisseler arasında bankaların dikkat çektiğini, kazançların yüzde 45’lere yaklaştığını ifade etti. Yabancı yatırımcıların banka ve holdinglerden alım yaptığını, en çok alınan hisselerin Yapı Kredi Bankası (YKBNK) ve Koç Holding (KCHOL) olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yabancıların Mart’ta 64 milyon dolarlık, Ocak – Şubat – Mart aylarında ise net 134 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaptığını bildirdi.

Bankacılık Sektöründe Beklenti Ne?

Bankacılık sektöründen örnekler paylaşan Özdemir, 14 ay önce 10 – 12 TL olan Akbank’ın (AKBNK) bugün 50 TL seviyelerine geldiğini, bu kapsamda çok yükselen banka hisselerinde bir düzeltme hareketinin görülebileceğini belirtti. Düzeltme geldikten sonra bankaların yukarı yönlü olarak yola devam edebileceğini söyleyen uzman, sektörün 2024’te 42 milyar lira net karının olduğunu ifade etti.

2024’ün ikinci yarısından sonra enflasyon kaynaklı olarak karların bir miktar azalabileceğini, yılın sonuna doğru bankaların net karında bir azalma beklediğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.