Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bayraktar Suudilerle Enerji Anlaşması ve Sondaj Haberini Duyurdu

Suudi Arabistan’la imzalanan mutabakatı duyuran Bakan Bayraktar, Van’da sondaj yapılacağı haberini de verdi. Detaylar aşağıda…
Bayraktar Suudilerle Enerji Anlaşması ve Sondaj Haberini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Temmuz ayında yaptığı duyuruda Türkiye’nin enerji alanında sürdürdüğü temaslar kapsamında Suudi Arabistan ile anlaşma yapacağı sinyallerini veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Riyad ile beklenen mutabakat zaptının imzalandığını paylaştı.

Bakan Bayraktar, “Görüşme sonrası imzaladığımız mutabakat zaptı ile karşılıklı yatırımlar başta olmak üzere madencilik alanında geniş bir iş birliğinin önünü açmış olduk” diyerek iki ülke arasında gelişen iş birliğini yineledi.

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin enerji arzında artan ihtiyaçlarına dikkat çekti. Artan talebi karşılamak için yurt dışı temasların gerekliliğine dikkat çeken konuşmasında şunları paylaştı:

“Türkiye enerjide yüzde 70 dışa bağımlı. 50 milyon ton petrol ve petrol ürünü ithal ediyoruz. Parasal karşılığı bunun 2022 yılında yaklaşık 40 milyar dolar. Doğal gazda 55 milyar metreküp doğal gaz ithalatımız var. Bunun karşılığı 38,4 milyar dolar. Geçen sene çok ilginç bir yıldı. Dolayısıyla faturalar daha yüksekti. 38 milyar ton Türkiye kömür ithal etmiş. Bu dışa bağımlılığı azaltmak bizim en büyük önceliklerimizden bir tanesi.”

Bir Sondaj da Van’da Yapılacak

Enerjide dışa bağımlılığı kırmak için yurt içinde gerçekleştirilen sondaj çalışmalarına değinen Bayraktar, Van’da da çalışma yapılacağını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Bakan, “Nasıl Sakarya’da yeni müjdelere ihtiyacımız varsa aslında Türkiye’nin birkaç tane daha Gabar’a ihtiyacı var açıkçası. İnşallah Eylül ayında Van’da bir sondaj yapacağız” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın