Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Duyurdu: Suudi Arabistan ile Önemli Bir Anlaşma Gelebilir

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin enerji alanında sürdürdüğü temasları ve proje hedeflerini açıkladı. İşte detaylar;
Bakan Duyurdu: Suudi Arabistan ile Önemli Bir Anlaşma Gelebilir
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın körfez turuna dikkat çeken Bayraktar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile toplamda 50,7 milyar dolarlık bir anlaşma seti olduğunu, bunun 29,7 milyar dolarını enerji projelerinin kapsadığını söyledi.

Körfez ülkelerini Türkiye’de yenilenebilir enerji alanına ilgi gösterdiğini belirtti ve Suudi Arabistan ile önemli bir enerji iş birliği gerçekleştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Maddi olarak miktarın netleşmediğini, 4-5 bin megavatlık yenilenebilir enerji projesiyle ilgilendiklerini paylaştı. Gerek elektrikte, gerek doğal gazda çevre ülkelerde iş birliğini geliştirmek istediklerini ifade eden Bayraktar, söz konusu sektörlere talep olduğunun altını çizdi.

Hedef 5 Bin Megavatlık Yatırım Hedefi

Türkiye’nin 20235 yılına kadar her yıl 3 bin 500 megavat güneş, 1500 megavat rüzgar enerjisi yatırımı hedefi olduğunu vurguladı.

İklim değişikliğiyle mücadele, dışa bağımlılığın azaltılması ve arz güvenliği çerçevesinde nükleerin Türkiye’nin enerji sepetinde bulunması gerektiğini savundu. 2024 yılında nükleer tesisten ilk elektriği Akkuyu’dan üretmek istediklerini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

“Çin ile Görüşüyoruz”

Trakya projesi çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti ve ilgili şirketlerle temas halinde olduklarını belirten Bayraktar, müzakerelerin önemli bir olgunluk seviyesine ulaştığını aktardı.

Sinop’ta Rosatom ile yıllardır devam eden çalışmaların devam ettiğini, Güney Kore’nin de tecrübelerini Türkiye’ye yansıtmak istediğini paylaştı.

Küçük modüler reaktör çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere ile iş birliği konusunun değerlendirildiğini ifade etti. Bakan Bayrakytar, Türkiye’nin kaynakta ve teknolojide net ihracatçı olmasını hedeflediklerini vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.