Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye ile BAE Arasında Dev İş Birliği: 50,7 Milyar Dolar

İletişim Başkanlığı, Erdoğan’ın BAE’deki temasları hakkında bilgi verdi ve iki ülke arasında 50,7 milyar dolarlık anlaşma imzalandığını açıkladı.
Türkiye ile BAE Arasında Dev İş Birliği: 50,7 Milyar Dolar
Son Güncelleme: 
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve üst düzey Türk yetkililerin Körfez ziyareti gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Erdoğan, bölgedeki birçok ülkenin liderleriyle yatırım, iş birliği ve ticaret alanlarında görüşmeler gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yapılan anlaşmaların detaylarını açıkladı.

İletişim Başkanlığı’nın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Erdoğan’ın 19 Temmuz’da gerçekleştirdiği BAE ziyareti vesilesiyle iki ülke arasında muhtelif alanlarda 13 belge imzalandığı ve kabul edildiği duyuruldu.

50,7 Milyar Dolarlık 13 Anlaşma

Açıklamada enerji, ulaştırma, altyapı, lojistik, e-ticaret, finans, sağlık, gıda, turizm, emlak, inşaat, savunma sanayii, yapay zeka ve ileri teknolojiler gibi alanlarda iş birliğinin derinleştirilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi. Bu alanlarda imzalanan anlaşmaların toplam tutarının 50,7 milyar dolar olduğu açıklandı.

Erdoğan’dan Açıklamalar

Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey mekanizmasıyla ilişkilerin en üst düzede ele alınmasını sağlayacaklarını, anlaşmanın iş dünyasına tanıtılması için sonbaharda İstanbul’da Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlenmesinde fayda gördüklerini söyledi.

Yatırımların teşvik, güvenlik, yenilenebilir enerji ve taşımacılık gibi alanlarda hukuki altyapıyı sağlamlaştırmak istediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı, Abu Dabi Uluslararası Kitap Fuarı’na onur konuğu olarak davet edilmekten memnuniyet duyduğunu aktardı. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu