Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Açıkladı: Türkiye İhracatta Çifte Rekor Kırdı

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin küresel mal ihracatından aldığı pay 2023’te yüzde 1,08’e, hizmet ihracatındaki payını yüzde 1,3’e çıktı. İşte detaylar;
Bakanlık Açıkladı: Türkiye İhracatta Çifte Rekor Kırdı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı, 11 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada Türkiye’nin dünya ihracatındaki payının 2023’te 0,06 puan artışla yüzde 1,08’e çıkarak tarihin en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı. 2022’de bu rakam 1,02 düzeyindeydi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) açıklamasına göre Türkiye’nin ihracat açısından pozitif ayrıştığını belirten Ticaret Bakanlığı, küresel ticaretin yüzde 5 azalarak 23,8 trilyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Türkiye’nin mal ihracatının zayıf küresel talep ve deprem felaketlerine rağmen yüzde 1 oranında artışla 256 milyar dolar olarak kaydedildiği duyuruldu.

Küresel mal ihracatında bölgesel farklılaşmanın dikkat çektiği, ithalat talebinin Avrupa’da, Kuzey Amerika’da azaldığı, Asya’da ise yatay seyrettiği belirtildi.

DTÖ, küresel ticaret hacminin 2024’te yüzde 2,6, 2025’te ise yüzde 3,3 artmasını bekliyor. Fakat bölgesel çatışmalar, jeopolitik gerilimler ve politik belirsizliklerin tahminlerde aşağı yönlü bir risk oluşturduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.