Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Yanık Açıkladı: Sosyal Yardımlar Güncellendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu yeni sosyal yardım programının detayları paylaşıldı. Bakan Yanık, yeni programı ve güncellenen yardım tutarlarını açıkladı.
Bakan Yanık Açıkladı: Sosyal Yardımlar Güncellendi
HABER GİRİŞ

Kırk milyar liralık bütçe ayrılan Türkiye Aile Destek Programı’nın detayları bugün açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu sosyal yardım programı hakkında detaylı açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan geldi.

Bakan Yanık, Türkiye Aile Destek Programı’nın kapsamının genişletilmesi için yürütülen çalışmaların tamamlandığını söyledi. Mevcut bütçeye 25 milyar lira daha eklendiğini açıkladı.

Böylece vatandaşlara sağlanan destek tutarının 850-1250 liraya yükseltildiğini duyurdu. Yanık’ın açıklaması şöyle:

“Küresel ekonomik dalgalanmalardan ihtiyaç sahibi ailelerimizi koruyabilmek için desteklerimizi sunmaya devam ediyoruz. Türkiye Aile Destek Programıyla büyüyen ve gelişen Türkiye’mizin refahını vatandaşlarımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Programımızdan daha fazla vatandaşımızın istifade etmesi için mevcut bütçemiz 15 milyar liraya 25 milyar lira daha ilave ederek programımızı genişletiyoruz. Bu doğrultuda 450- 600 lira olan destek tutarımızı 850-1250 TL’ye yükseltiyoruz.”

Çocuk Yardımı Açıklandı

Bakan, sosyal yardımlardan faydalanan ailelerdeki çocuklara ilişkin hazırlanan çocuk destek bileşeni kapsamında çocuk sayısına göre aylık 350 ile 650 lira aralığında yardım yapılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yanık, “1-2 çocuklu hanelere 350 lira, 3 çocuklu hanelere 450 lira, 4 çocuklu hanelere 550 lira, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 lira ilave destek sağlayacağız” dedi.

Elektrik Tüketim Desteği de Verilecek

Bakan, Türkiye Aile Desteği Program’ından yararlanan hanelerin elektrik tüketim desteğinden de faydalanabileceğini açıkladı. Yanık’ın açıklaması şöyle:

“Programa başvurusu kabul edilen ancak elektrik tüketim desteği (ETD) alamayan hanelere ETD sağlanmasına dair tüm çalışmalarımızı tamamladık. Bu doğrultuda 1-2 kişilik hanelere 75 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (108 TL), 3 kişilik hanelere 100 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (144 TL), 4 kişilik hanelere 125 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (180 TL) ve 5 ve üzeri nüfusa sahip hanelere 150 kilovatsaat karşılığı elektrik tüketim desteği (216 TL) sağlayacağız.”

Türkiye Aile Destek Programı’nda başvuruların e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) vasıtasıyla yapıldığını ekledi. Güncellenen tutarların Kasım ayı ödemelerine yansıtılacağını bildirdi.

Doğal gaz Tüketim Desteği Güncellendi

Doğal gazdaki yüksek faturalar özellikle dar gelirli vatandaşların bütçesini zorluyor. Bu nedenle, kış dönemine girilen süreçte doğal gaz tüketim desteğinde de güncellemeler yapıldı.

Söz konusu güncellemelerle ilgili detay veren Yanık, hedefin 3 milyar lira olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

“2022 yılı kış dönemi için destek tutarlarımızı artırdık. Hak sahibi vatandaşlarımıza yönelik yıllık 415 lira ile 1150 lira arasında ilden ile değişkenlik gösteren yardım tutarımızı 900 lira ile 2500 lira arasında olacak şekilde artırdık.”

Bakan Yanık, doğal gaz tüketim desteği başvuruların Eylül ayının ilk haftası itibarıyla başladığını söyledi. Başvuruların e-Devlet üzerinden alındığını, ev sahiplerinin yanı sıra kiracı olanlara da destek verileceğini ekledi.

Kronik Hastalara Ek Ödeme Yapılacak

Bakan Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalara ya da hayatını cihaza bağlı idame etmek durumunda kalanlara ek ödeme yapılacağını açıkladı.

Yanık, “Vatandaşlarımızın başvurusu sırasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastalarımızın yaşadığı hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapacağız” dedi.

Önceki Destek Tutarları da Artırıldı

Bakan, düzenli olarak sosyal yardımlardan faydalanan ailelere verilen destek tutarlarında da artış yapıldığını bildirdi.

2022 yılında artış yapılan yardım programları için ayrılan 6 milyar liralık bütçenin yıllık 11,5 milyar liraya yükseltildiğini söyledi. Bakan Yanık’ın açıklaması şöyle:

“Prefabrik ev yapımı yardımını 40 bin liradan 150 bin liraya, ev onarım yardımını 25 bin liradan 75 bin liraya, betonarme ev yapımı yardımını 70 bin liradan 200 bin liraya çıkardık. Buna ek olarak Şartlı Doğum Yardım Programı kapsamında vermiş olduğumuz 150 liralık tutarı 500 liraya, Çoklu Doğum Yardımını 215 liradan 400 liraya, Şartlı Sağlık Yardımını da 55 liradan 100 liraya yükselttik.”

Öksüz yetim yardımında 300 lira olan destek tutarının 600 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakdi yardımının 500 liradan 1000 liraya çıktığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.