Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Koca: Piyasada Az Bulunan İlaçların İhracatına Ara Verildi

Türkiye'de uzun süredir gündem olan ilaç sorununa yönelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi. Detaylar haberde...
Bakan Koca: Piyasada Az Bulunan İlaçların İhracatına Ara Verildi
HABER GİRİŞ

Türkiye’de ilaç sorunu uzun bir zamandır gündemde yer almaya devam ediyor. Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Arman Üney’in eczanelerde ilaç krizi olduğuna dair açıklamaları büyük etki yarattı. Söz konusu soruna yönelik en son açıklama Sağlık Bakanlığı’ndan geldi.

İlaç sorununa yönelik yakın bir zamanda harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilaç sektörünün paydaşlarıyla bir araya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yapılan toplantıda piyasada yeterli miktarda ilacın olması durumunda o ilaca ihracat izni verileceği kaydedildi. Ayrıca bu konudaki denetimlerin sıkı bir şekilde devam ettiği aktarıldı.

“Az Bulunan İlaçların İhracatı Durdurulacak”

Sağlık Bakanı Koca, vatandaşların ilaca erişimini sağlamak için tüm tedbirleri almakta kararlı olduklarını vurguladı. Süreci dinamik bir şekilde yürütmeyi sürdüreceklerini bildirdi. Konuya dair alınan kararlar, istişareler ve denetimlerle ilaç konusunda yaşanan geçici sıkıntıların kısa sürede çözüleceğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Koca’nın ilaç teminindeki sıkıntıların çözümüne yönelik, 3 maddesi hatırlatıldı. Bunlar şu şekilde açıklandı:

GCM Yatırım Banner

“Üreticiler için yeni kur düzenlemesi, az bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulması ve ilaç ham madde alımının güvenilir şartlara kavuşması.”

Bakan Koca yakın bir zamanda konuya yönelik açıklamada bulunmuştu. Çözüm için bir yol haritası olduğunu vurguladı. İlaç fiyatlarına yılda bir kez zam yapılmasının doğru olmadığını ve yıl içinde birden fazla güncelleme olabileceğini kaydetti.

Fahrettin Koca’nın vatandaşın ilaç sorununa bulduğu bu çözüm dikkat çekti. Türkiye’de ekonomideki koşullardan kaynaklı vatandaşın ilaç temin etmede yaşadığı soruna ne zaman veya nasıl bir çözüm bulunacağı merak konusu oldu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın