Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Koca: Piyasada Az Bulunan İlaçların İhracatına Ara Verildi

Türkiye'de uzun süredir gündem olan ilaç sorununa yönelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi. Detaylar haberde...
Bakan Koca: Piyasada Az Bulunan İlaçların İhracatına Ara Verildi
Yorum

Türkiye’de ilaç sorunu uzun bir zamandır gündemde yer almaya devam ediyor. Türk Eczacılar Birliği (TEB) Başkanı Arman Üney’in eczanelerde ilaç krizi olduğuna dair açıklamaları büyük etki yarattı. Söz konusu soruna yönelik en son açıklama Sağlık Bakanlığı’ndan geldi.

İlaç sorununa yönelik yakın bir zamanda harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilaç sektörünün paydaşlarıyla bir araya geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yapılan toplantıda piyasada yeterli miktarda ilacın olması durumunda o ilaca ihracat izni verileceği kaydedildi. Ayrıca bu konudaki denetimlerin sıkı bir şekilde devam ettiği aktarıldı.

“Az Bulunan İlaçların İhracatı Durdurulacak”

Sağlık Bakanı Koca, vatandaşların ilaca erişimini sağlamak için tüm tedbirleri almakta kararlı olduklarını vurguladı. Süreci dinamik bir şekilde yürütmeyi sürdüreceklerini bildirdi. Konuya dair alınan kararlar, istişareler ve denetimlerle ilaç konusunda yaşanan geçici sıkıntıların kısa sürede çözüleceğini söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Koca’nın ilaç teminindeki sıkıntıların çözümüne yönelik, 3 maddesi hatırlatıldı. Bunlar şu şekilde açıklandı:

“Üreticiler için yeni kur düzenlemesi, az bulunan ilaçların ihracatının bir süreliğine durdurulması ve ilaç ham madde alımının güvenilir şartlara kavuşması.”

Bakan Koca yakın bir zamanda konuya yönelik açıklamada bulunmuştu. Çözüm için bir yol haritası olduğunu vurguladı. İlaç fiyatlarına yılda bir kez zam yapılmasının doğru olmadığını ve yıl içinde birden fazla güncelleme olabileceğini kaydetti.

Fahrettin Koca’nın vatandaşın ilaç sorununa bulduğu bu çözüm dikkat çekti. Türkiye’de ekonomideki koşullardan kaynaklı vatandaşın ilaç temin etmede yaşadığı soruna ne zaman veya nasıl bir çözüm bulunacağı merak konusu oldu.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu