Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık İlaç Sorununa Yönelik Harekete Geçti

Türkiye'de son günlerde gündem olan ilaç sorununa yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı adım attı. Detaylar haberde...
Bakanlık İlaç Sorununa Yönelik Harekete Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya çapında maliyetlerdeki artış her alanı etkilerken bunlardan biri de sağlık sektörü oldu. Türkiye’deki vatandaşın ilaçların temininde yaşadığı sıkıntı uzun zamandır gündemde yer alıyordu. Halkın bu sıkıntısının giderilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan konuya dair adım geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sektörün desteklenmesi ve vatandaşın ilaç temin edebilmesi için Şubat ayında yapılması planlanan ilaç fiyatı düzenlemesini öne çekmek için çalışmalara başladığı aktarıldı.

“Vatandaş İlaca Zamanında Ulaşacak”

Vatandaşların ilaçlara ulaşamadığı için son dönemlerde şikayetlerinin arttığı ifade edildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin uhdesinde gerçekleştirilecek ilgili düzenlemeyle, vatandaşın ilaca zamanında erişiminin sağlanacağı aktarıldı.

“İlaç Sorunu Krize Dönüştü”

Türkiye’deki ilaç sıkıntısına yönelik ilk açıklama Türk Eczacıları Birliği’nden (TEB) gelmişti. Yapılan açıklamada kanser ilaçlarında, ağrı kesicilerde ve antibiyotiklerde temin konusunda sorun yaşandığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

TEB Başkanı Arman Üney, ilaçların yüzde 25’ine erişim imkanının olmadığını söyledi. Eczanelerde çocuklar için kullanılacak ilaçların bulunmadığını söyledi. İlaç sorununun krize dönüştüğünü vurguladı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.