Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sağlık Bakanı Açıkladı: İlaç Sorununa Zam Çözüm Olabilir

Sağlık Bakanı, krize neden olan ilaca erişim sorunu için çalışma başlattıklarını, ilaç fiyatlarının yıl içerisinde birden fazla kez güncellenebileceğini açıkladı.
Sağlık Bakanı Açıkladı: İlaç Sorununa Zam Çözüm Olabilir
Yorum

Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, merak edilen soruları yanıtladı. Eczacıların gündeme getirdiği ilaç sorunu hakkında konuşan bakan, çözüm için fiyat artışına işaret etti.

Eczanelerde ilaca erişim sorunu yaşanmasının, gündemin en önemli konu maddesi olduğunu söyleyen Koca, yüksek enflasyon ve kur ortamında ilaç fiyatlarının yıl içerisinde birden fazla kez güncellenmesi gerektiğini paylaştı.

Sağlık Bakanı, “Çözüm için bir yol haritamız var. İlaç fiyatlarında yılda bir kez zam olması doğru değil, yıl içinde birden fazla güncelleme olabilir, onu tartışıyoruz” dedi. Yılda en az iki kez zam yapılması gerektiğini söyleyen Koca şöyle açıklama yaptı:

“Şubat döneminde yapılacak, bir önceki yılın avro kuru ortalaması üzerinden zam beklentisi, bu sorunu daha da artırıyor. Dolayısıyla bizim buna farklı bir yaklaşım getirerek olayı çözecek tedbiri hızla devreye almamız gerekiyor.”

“SMA’lı Çocuklar için Tedaviyi Vermekten Asla Geri Durmayız”

Sağlık Bakanı Koca, bir tür kas hastalığı olan ve çocuk yaşta hastaların hayatına mâl olan SMA hastalığına ilişkin de açıklama yaptı.

SMA’lı çocuklara yönelik uygulanacak tedavi için önümüzdeki haftalarda SMA Bilim Kurulu’nun toplanacağını paylaştı.

SMA’lı çocukların tedavisinin devlet tarafından karşılanmasına ilişkin kamuoyunda oluşan taleplere değindi. Gen tedavisinin maliyet yüzünden karşılanmadığına yönelik iddiaları kabul etmedi.

Koca, “Gen tedavisiyle ilgili konuyu SMA Bilim Kurulumuz çok yakın takip ediyor. Etkinliğiyle ilgili yeterli kanıt görülürse bu tedaviyi vermekten asla geri durmayız” dedi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu