Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Kacır İhracat Hedefi için İddialı Konuştu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, MÜSİAD Vizyoner'23 Zirvesi'nde açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor…
Bakan Kacır İhracat Hedefi için İddialı Konuştu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TAnadolu Ajansının (AA) global iletişim ortağı olduğu “Biz’in Gücü” temasıyla düzenlenen MÜSİAD Vizyoner’23 Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu.

Bakan Kacır, Türkiye Yüzyılı’nda savunma sanayisinin başrolde olduğu bir dönüşüme tanıklık edildiğini belirterek “20 yıl önce yılda 240 milyon dolar ihracat yaparken, bugün son 12 ayda 5,4 milyar dolarlık bir savunma sanayisi ihracatından bahsediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gelecek dönemde bu rakamı daha da artırmak adına çalışmayı sürdürdüklerini söyledi. 21 yılda, yerli ve milli bir anlayışın temellerini attıklarını kaydeden Kacır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Devasa bir AR-GE, inovasyon ve girişimcilik ekosistemi inşa ettiklerini aktaran Kacır, “Sanayicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek planlı sanayi altyapıları kurduk. Özel sektörün yatırım iştahını artıracak teşvik paketleri uyguladık. Yerel kalkınma dinamiklerini harekete geçirirken; devlet desteklerini sanayi sektörüne, KOBİ’lere, akademisyen ve girişimcilere sunduk.” diye konuştu.

Kacır, 2002 yılında 36 milyar dolar seviyelerinde ihracat yapıldığını belirterek, “Bugün ise 254 milyar dolarlık rekor bir ihracattan söz ediyoruz. Bu ihracatın yaklaşık 240 milyar dolarını da imalat sanayii oluşturuyor.” bilgisini verdi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Kamu destekli özel sektör girişimi olan TOGG ile bu toprakların 60 yıllık hayalini gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.