Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den Zam, 3600 Ek Gösterge ve EYT için Flaş Duyuru!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin milyonlarca çalışan ve emekliyi ilgilendiren düzenlemeler hakkında son dakika açıklaması yaptı. İşte detaylar;
Bakan Bilgin’den Zam, 3600 Ek Gösterge ve EYT için Flaş Duyuru!
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonları ilgilendiren düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu. Memur ve işçilerin yanında emeklilerin de beklediği enflasyon farkına karşı düzenlemeler için Temmuz ayına işaret eden Bilgin, hem çalışanları hem de emeklileri koruyacaklarını söyledi.

Bilgin daha önce yaptığı bir açıklamada da emekli maaşlarının Temmuz ayında artacağını söylemişti.

Bugün önceki açıklamaya paralel olarak, “Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurlar, işçiler değil emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var.” dedi.

Bilgin’den 3600 Ek Gösterge ve EYT Açıklamaları

Bakan Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yıl bitmeden neticeleneceğini söylediği 3600 Ek Gösterge hakkında da konuştu.

3600 Ek Gösterge meselesinin çözümünü bu ayın sonu itibarıyla tamamlanacağını duyuran Nebati, son düzenlemeleri yapacaklarını ekledi. Kamu personelinin 3600 Ek Gösterge’den faydalanması konusunda en kapsamlı düzenlemenin yapılacağını vurgulayan Bilgin, ayrıntılar için ay sonuna işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda gündemlerinde sözleşmeli meselesi ile emeklilerde yaşa takılanlar (EYT) konularının olduğunu söyledi. Bilgin, sözleşmeli personelin tayin hakkı, emeklilikle ilgili düzenlemelerinin çözümünü 3600’den sonra ele alacaklarını belirtti.

Çalışanlarımızı, Emeklilerimizi Enflasyona Karşı Koruyacağız!

Bilgin, Nisan’da yüzde 70’e ulaşan enflasyon meselesini de ele aldı. Küresel ölçekte yaşanan tedarik zincirlerinin kopması, bunların meydana getirdiği birçok başka sebebin de eklendiği enflasyon ortamına karşı, Türkiye’nin sosyal politikaları devreye sokmakta tereddüt etmediğini bildirdi.

“Enflasyon fevkalede ciddi boyutlara ulaşmış durumda, yüzde 70’e dayandı. Dünyada da öyle Almanya’da yüzde 30 dayandı. Bunun birçok sebebi var” diyen Bilgin, pandemi, enerji üretiminde artış ve Türkiye’nin hazırlıksız yakalanmasını gerekçe gösterdi.

Bakan Nebati bugün enflasyon hakkında tek haneye düşürme açıklaması yaparken Bakan Bilgin; kısa süre önce yaptığı bir açıklamada “Çalışanlarımızı, emeklilerimizi asla enflasyon karşısında, enflasyonun tahribatına maruz bırakmayacak şekilde onları da koruyacağız” demişti.

Türkiye’nin önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığını söylerken bugün enflasyonun konjonktürel bir sorun olduğunu ekledi. Bilgin şu ifadelerle endişeye gerek olmadığını anlatmıştı:

“Yarın başka sorunlar olabilir; ama Türkiye artık dünyanın her tarafına üretim yaparak, mal, ürün, hizmet satarak gücünü gösterecek bir haldedir ve karşısına çıkan bütün sorunları yenebilecek bir ülkedir. Kimse endişe etmesin.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.