Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Nebati: Enflasyonu Kalıcı Olarak Tek Haneye İndireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadeleye dair açıklamalar yaptı.
Bakan Nebati: Enflasyonu Kalıcı Olarak Tek Haneye İndireceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması” programına katıldı. Bakan Nebati, enflasyonla mücadeleden teşvik paketlerine ve istihdam desteklerine kadar açıklamalarda bulundu.

Salgın ve savaş nedeniyle dünya genelindeki enflasyon dalgasından Türkiye’nin de etkilendiğini belirten Bakan Nebati, “Küresel bir enflasyon dalgasıyla karşı karşıya kalmış olsak da enflasyon ataletini beraberce yeneceğiz” diye konuştu.

‘Vatandaşlarımız Krizden Daha Az Etkilendi’

Salgının etkileri biterken savaşın başladığını söyleyen Nebati, “Küresel salgın sürecinde tarım sektörümüz salgının olumsuz etkisine daha düşük derece de maruz kalmasına sebep olmuştur. Vatandaşlarımız krizden daha az etkilendi. Kredi ve teşvik paketlerimizi devreye aldık.” açıklamasında bulundu.

Dövizdeki artışı kur korumalı mevduat sistemi ile durdurduklarını belirten Nebati, enflasyonla mücadelenin öncelikli konuları olduğunu ve kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi hedeflediklerini söyledi.

‘Fırsatçılara İzin Vermeyeceğiz’

Bakan Nebati, enflasyon ile mücadele timlerinin sektöre dair denetimlerini sürdürdüğünü kaydetti ve enflasyonist ortamı fırsatçılığa çevirmeye çalışan kimseye izin vermeyeceklerini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanı, en önemli gündemlerinin bu olduğunu belirtirken, “Enflasyonu basiretli ve ferasetli iş insanlarımızın da atacağı adımlarla devlet, millet birlikteliği ile yeneceğiz” açıklamasında bulundu.

‘Türkiye İlk Çeyrekte Büyüdü’

Türkiye’nin öncü göstergelerinin bu yılın ilk çeyreğinde büyüme eğilimi gösterdiğini kaydeden Nebati, İhracatta her ay yeni rekor kırıldığını kaydetti. Bakan Nebati ayrıca yatırım yapan ve istihdam oluşturanlara devletin kaynaklarını en etkin şekilde kullandırdıklarını ifade etti.

Bakan Nebati ayrıca tarım sektörünü iklim değişikliğine adapte edeceklerini ve AB’deki politika değişikliğine uyumlu hale getireceklerini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.