Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bayraktar Gabar’daki Petrol Üretimi için Yeni Rakam Verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar'daki petrol üretimine ilişkin açıklamada bulundu. Ramazan sonu için üretim hedefi verdi.
Bakan Bayraktar Gabar’daki Petrol Üretimi için Yeni Rakam Verdi
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sarıyer Ayazağa Atatürk Stadı’nda iftar programına katıldı ve Üsküdar’da Mehmet Genç Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geldi. Bakan Bayraktar konuşmasında Şırnak’ın Gabar Dağı bölgesinde 2021’de çok büyük bir petrol keşfi yaptıklarını hatırlattı.

Burada 1 milyar varillik bir petrol olduğunun bilgisini veren Bayraktar, hızlı bir şekilde üretim gerçekleştirildiğini söyledi. Bakan Bayraktar sözlerinin devamında, “Günlük 37 bin varile çıktık. Ramazan sonunda 40 bin varile çıkacağız. Hedefimiz, yıl sonu 100 bin varil. Bu, şu anda Türkiye’nin üretiminin iki katından fazla hale gelmesi demek.” ifadelerini kullandı.

Sakarya Gaz Sahası’ndaki doğal gaz üretimine ilişkin de konuşan Bayraktar, şu anda günde 3,7 milyon metreküp üretildiğini ve evlerde bu gazın kullanılmaya başlandığını belirtti.

Bunun daha başlangıç olduğunu ve üretimi artırmaları gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Yeni sahaları keşfetmemiz lazım. 2024 yılında yeni aramalarla, yeni kuyularla, yeni müjdelerle sizi buluşturabiliriz.” diye konuştu.

Sakarya’daki Doğal Gaz Sahası

Enerji arz güvenliğinin önemine dikkati çeken Bayraktar, ilk hedeflerinin Türkiye’nin artan enerji talebini kesintisiz, ucuz ve kaliteli bir şekilde sağlamak olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin enerjideki en büyük probleminin dışa bağımlılık olduğunu belirten Bayraktar, Türkiye, kullandığı enerjinin üçte ikisini ithal ettiğini söyledi. Doğal gazın neredeyse amamını, petrolün yüzde 92’sini, kömürün yüzde 40’ını ithal ettiğini, bu kadar büyük bir enerjinin döviz ile ödendiğini sözlerine ekledi.

Akkuyu’da İlk Reaktör Ne Zaman?

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin nükleer enerji alanındaki büyük hedeflerinden bahsederek, “Dünyanın en büyük nükleer şantiyesini görmenizi isterim. Akkuyu’da 30 bin kişi çalışıyor. İlk reaktörü bu sene devreye almak istiyoruz. Bu santralin yapılmaması için de doğrudan, açık, örtülü birçok adımlar atılıyor. Biz kararlılıkla devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin en kısa zamanda yenilenebilir, yerli kaynaklar ve nükleeri kullanarak enerji üreten bir ülke haline geleceğini vurgulayan Bayraktar, Türkiye’nin enerjide devrim yapacağını ve çağ atlayacağını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.