Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupalı Şirket CEO’ları Büyük Bir Durgunluk Bekliyor

Üst düzey şirket yöneticileri ve ekonomistler, Rusya-Ukrayna savaşı, Covid-19 salgını ve beraberinde gelenlerle Avrupa için kötü günler bekliyor.
Avrupalı Şirket CEO’ları Büyük Bir Durgunluk Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman mühendislik ve teknoloji devi Bosch’un CEO’su Stefan Hartung, Rusya-Ukrayna savaşının şirket verimliliği ve genel ekonomi üzerinde yarattığı etkileri değerlendirdi.

“Elbette, yakında büyük bir durgunluk görüyoruz” diyen Hartung, Covid-19 krizinin daha yeni geride kaldığı şu dönemde hala aşırı talep olduğunu belirtti.

Dünyanın birçok bölgesinde tüketici talebinin arttığını söyleyen Hartung, özellikle elektrikli aletleri ve araçlar için talebin arttığını ancak bunun dağılacağını dile getirdi. Avrupa kıtasının ekonomik yaptırımlara ve enerji arzı endişelerine karşı savunmasız olduğu belirtilirken, ekonomistlerin büyüme tahminlerini düşürdüğüne dikkat çekildi.

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş tedarik aksaklığı nedeniyle gıda fiyatlarını yükseltirken, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar enerji tarafında da sert fiyat artışlarına yol açtı.

Bunun yanında Çin’de artan vakalar nedeniyle alınan karantina önlemlerinin de etkisine dikkat çekilirken, düşük ekonomik büyüme ve yüksek enflasyona sebep olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi’nde enflasyonun Mart ayında yüzde 7,5 ile rekor seviyeye ulaştığı, Avrupa Merkez Bankası’nın ABD ve İngiltere’ye kıyasla güvercin tavrını sürdürdüğü belirtildi.

Berenberg baş ekonomisti Holger Schmieding ise ekonomik büyümeye yönelik kısa vadeli risklerin Avrupa’da aşağı yönlü olduğunu yorumladı.

Açıklamasında “Yüksek enerji ve gıda fiyatlarına tepki olarak kötüleşen Çin karantinaları ve temkinli tüketici harcamaları, Euro Bölgesi gayrisafi yurt içi hasılasında ikinci çeyrekte kolayca geçici bir daralmaya neden olabilir.” yorumuna yer veren ekonomist, Rusya’ya gaz ambargosu konmasının çok daha ciddi bir durgunluğa yol açabileceğini söyledi.

Enerji Kesintisi Ekonomi için Çok Daha Ciddi Risk Oluşturacak

Alman finans düzenleyicisi BaFin’in Başkanı Mark Branson, daha fazla enerji arzının kesintiye uğramasının, sanayi sektörlerinde ve ekonomilerinde büyüme için ciddi riskler oluşturabileceğini ifade etti.

Almanya dahil birçok ülkenin savunmasız olduğunu, büyümenin sıfıra düştüğünü, Covid-19 salgını ve enflasyonla birlikte çözülmesi gereken çok sorun olduğunu kaydetti.

Societe Generale CEO yardımcısı Slawomir Krupa ise Ukrayna’da savaştan önce zaten devam etmekte olan enerji şoku ve yüksek enflasyonun temel risk olduğunu ve ekonomiyi resesyona sokacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.