Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İyi Haber Yok: Ekonomik Daralmaya Çok Yakınız!

Önde gelen bir ekonomist, borsada daha fazla satış dalgası ve ekonomik daralma konusunda uyardı. Daha fazla kötü haber bekleyen uzmanın yorumları aşağıda;
İyi Haber Yok: Ekonomik Daralmaya Çok Yakınız!
HABER GİRİŞ

Önde gelen bir ekonomist, merkez bankalarının sıkılaşma politikaları ve tırmanan enflasyon vurgusuyla borsalarda daha yoğun satışlar için uyardı.

Londra merkezli danışmanlık firması Rosa & Roubini’nin CEO’su ve araştırma başkanı olan Brunello Rosa, merkez bankalarından gelecek çok daha fazla parasal sıkılaştırma ve ekonomik aktivite hakkında daha fazla kötü haber bekliyor.

Bugün CNBC’nin bir programına konuşan Rosa, büyüme açısından dünyadaki ekonomik temellerin yeniden değerlendirilmesi için zamanın geldiğini söylerken şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyon yükselirken, büyüme düşerken ve faiz oranları dünya genelinde hızla yükselirken piyasaların tamamen iyimser olması zor.”

Rosa, FED’in bu haftaki toplantıda aldığı 50 baz puan artırım kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Yatırımcıların ilk tepkide 75 baz puanlık bir artışın masadan kalktığı haberini memnuniyetle karşıladıklarını dile getirirken bunun önümüzdeki birkaç ay içinde birkaç 50 baz puanlık artış olacağı anlamına geldiği konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda İngiltere Merkez Bankası’nı şu anda tek gerçekçi merkez bankası olarak gösterdi. İngiltere Merkez Bankası bu hafta beklentilere paralel şekilde faizi 25 baz puan artırarak yüzde 1’e yükseltirken İngiltere ekonomisinin karşı karşıya olduğu resesyon riskleri konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere’nin resesyon ve yüzde 10’un üzerinde enflasyon riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda sert bir uyarı gönderdi. Rosa, bu aşamada merkez bankalarının sert konuştuğunu belirterek “ancak gerçek şu ki, çok sayıda sıkılaştırma eninde sonunda ekonomik daralmaya yol açacak” dedi.

“Euro Bölgesi’nde ve ABD’de ekonomik aktivitede bir tür daralma olacağının farkında değiller” diyen Rosa, Ukrayna’daki savaşın birçok piyasa katılımcısının beklediğinden çok daha uzun sürmesini beklediğini de kaydetti.

Bunun tedarik zinciri sorunları, yükselen enflasyon ve yükselen faiz oranları gibi diğer olumsuzluklara katkıda bulunacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.