Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa’daki Protestolara İngiliz Doktorların Grevi Eklendi

İngiltere'de devlet tarafından finanse edilen sağlık sistemindeki on binlerce doktorun dört günlük grevi, ülkede binlerce randevuyu etkileyecek. İşte detaylar;
Avrupa’daki Protestolara İngiliz Doktorların Grevi Eklendi
HABER GİRİŞ

Avrupa’da yüksek enflasyonun erittiği maaşlara karşı sektörler protestolara devam ediyor. Geçen hafta İngiltere’deki öğretmeler hükümetin sunduğu maaş teklifini reddederek eylemlerini sürdürmüştü. Öğretmenlerin ardından İngiliz doktorlar da bugün 4 günlük bir greve başladı.

Britanya’daki sağlık sektörünü sekteye uğratacak 4 günlük grev sebebiyle hükümet, hasta güvenliğinin risk taşıdığını söyleyerek uyarıda bulundu.

Sağlık hizmetlerini aksatacak ve 4 gün sürecek olan büyük grevi pratisyenler, enflasyonla uyumlu maaş talebiyle düzenledi.

Hekim Maaşlarında 15 Yıldır Yüzde 26 Kesinti

Ülkedeki doktorları temsil eden birlik İngiliz Tabipler Birliği (BMA), üyelerinin 15 senedir maaşlarında yüzde 26 oranında kesinti olduğuna dikkat çekti. Mart ayında da 3 grev düzenleyen üyeler, ücretlerde yüzde 35’lik artış talep ediyor.

Devlet tarafından finanse edilen İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Ulusal Tıp Direktörü Stephen Powis, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bugün başlayan ve 4 gün sürecek olan greve işaret eden Powis, grevin sağlık sektöründe benzersiz bir kesintiye sebep olacağını kaydetti. Ayrıca ülke genelinde hasta hizmetleri üzerinde potansiyel etkisinden endişe duyduklarını ekledi.

Geçen ayki grevler sebebiyle yeniden planlanan 175 bin randevudan daha fazla iptal olacağını belirterek, NHS’nin acil servislerin bozulmadan kalması için çalıştığını bildirerek şöyle konuştu;

“Hastanelerden prosedürleri ve ayakta tedavi gören hastaları mümkün olan en kısa sürede yeniden planlamalarını istedik, ancak bunun iyileşmesi haftalar alacak.”

Hükümetin Güvenilir Maaş Teklifi ile Grevler Sonlandırılacak

BMA tarafından yapılan açıklamada, söz konusu grevlerin İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay’in güvenilir bir maaş teklifi sunması ile durdurabileceğine işaret etti.

Barclay ise grevler sebebiyle iş bırakmaların sadece hasta güvenliğini riske atmayacağını aynı zamanda Paskalya tatilinden sonra kesintiyi en üst düzeye çıkaracağını savundu. Ücret talebinin mantıksız olduğunu da ileri süren Barclay, bazı doktorlar için 20 bin pounddan (24 bin 840 dolar) fazla bir artışa tekabül ettiğini söyledi.

Reuters haberinde planlanan grevin hemşireler ve sağlık görevlilerini de kapsadığını vurguladı. İngiltere’deki yıllık enflasyon yüzde 10’un üzerinde seyrediyor. Sağlık sektörü de enflasyonu daha iyi yansıtan ücret artışı talep ediyor.

Ayrıca Reuters bugün başlayan grevin, NHS personelinin dahil olduğu son grev olduğuna işaret etti.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin 22 Mart’ta yayımladığı rapora göre ülkenin Şubat ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 10,4 olarak gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın