Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Enflasyon Şubat Ayında Çift Hanede Kalmaya Devam Etti

İngiltere’de enflasyon yıllık bazda beklentileri aşarak çift hanede kalmaya devam etti. Ayrıntılar geliyor…
İngiltere’de Enflasyon Şubat Ayında Çift Hanede Kalmaya Devam Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşik Krallık’ta enflasyon, gıda ve enerji faturalarının artmaya devam etmesi ve hane halkları üzerinde daha fazla baskı oluşturması nedeniyle Şubat ayında beklenti üstü artış kaydetti. Ulusal İstatistik Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre İngiltere’de Şubat ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 10,4 olarak gerçekleşti.

Beklenti enflasyonun yüzde 9.9 seviyesinde geleceği yönündeydi. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,6’luk beklentiyi aşarak, yüzde 1.1 seviyesinde gerçekleşti. Aylık değişime en büyük yukarı yönlü katkılar, eğlence ve kültürel ürün ve hizmetlerden ve motor yakıtlarından gelen aşağı yönlü katkılarla kısmen dengelenen restoranlar ve kafeler, yiyecek ve giyimden geldi.

Enerji, gıda, alkol ve tütünü hariç tutan ve BoE tarafından yakından takip edilen çekirdek enflasyon ise yüzde 6,2 olarak açıklandı. Beklenti yüzde 5,7 olarak açıklanacağı yönündeydi. Çekirdek enflasyon aylık bazda ise yüzde 0,8 olan beklentiyi aştı ve yüzde 1,2 olarak gerçekleşti.

İngiltere enflasyon grafiği
Kaynak: ONS

İngiltere’de enflasyon Ekim ayında yüzde 11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. İngiliz hane halkı yüksek gıda ve enerji faturalarıyla mücadele etmeye devam ederken, çeşitli sektörlerdeki işçiler son aylarda ücret ve koşullar konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle toplu grev eylemleri başlattı.

Açıklanan son rakamlar, enflasyonu dizginlemek amacıyla faiz oranlarını agresif bir şekilde artıran ve Perşembe günü en son para politikası kararını açıklayacak olan İngiltere Merkez Bankası için önemli bir kıstas olacak.

GCM Yatırım Banner

Bankanın yapacağı toplantıda, 25 baz puanlık faiz artırım kararı çıkması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası daha önce yapmış olduğu artırımlar ile faizleri yüzde 4 seviyesine çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın