Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası’ndan Jumbo Faiz Artırımı Gelebilir

Avrupa Merkez Bankası'nın önden yüklemeli faiz artırımı yaparak bölgedeki büyümeyi durduracağı söylendi. Habere dair detaylar aşağıda;
Avrupa Merkez Bankası’ndan Jumbo Faiz Artırımı Gelebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, Jackson Hole Euro Bölgesi’nde Perşembe günü 75 baz puanlık bir jumbo faiz artışının beklendiğini söyledi. Enflasyonun önümüzdeki aylarda en az yüzde 10′a yükseleceğine işaret etti.

ECB gözlemcisi ve Berenberg Baş Ekonomisti Holger Schmieding bir araştırma notunda, önden yüklemeli zamların enflasyon beklentileri üzerindeki etkisinin daha büyük olabileceğini söyledi.

75 baz puanlık ön yüklemenin mantıklı olacağını belirten Schmieding, “Büyük ölçüde fiyatlandırılsa da, tahvil piyasalarındaki gerilimi daha da kötüleştirebilir.” dedi.

CNBC’nin haberinde, Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatının durdurulması yalnızca stokları düşürmek ve Avrupa’da resesyon riskini artırmakla kalmadığı belirtildi. Aynı zamanda İtalyan hükümetinin 10 yıllık getirilerini yüzde 4′e ittiğine dikkat çekildi.

Euro Bölgesi Ağustos enflasyonu yüzde 9,1’e ulaştı. Enerji fiyatlarındaki artış ile önümüzdeki aylarda çift haneli seviyelere ulaşması bekleniyor.

Resesyon Riski Artıyor

Tüketiciler tüketimlerini kısarken ve şirketler ise yüksek enerji fiyatlarıyla mücadele ederken bölge ekonomisinde resesyon riskinin arttığı vurgulandı.

Natixis’ten Dirk Schumacher bir araştırma notunda, “Hükümetler kısmen hesabı öderken, özel sektörün bu gelir şokundan ne ölçüde korunabileceğinin sınırları var.” yorumunda bulundu.

Tüketici güveninin son aylarda rekor düşük seviyede olduğunu hatırlatan Schumacher, vatandaşların devlet desteğindeki sınırları farkında olduğunu ekledi. Enerji yoğun sektörlerdeki şirketlerin de üretimi azalttığına dair kanıtların olduğunu söyledi.

Enflasyon görünümü nedeniyle, ECB’nin enflasyon beklentilerini sabit tutmak için büyümeyi durdurması gerektiğinin altı çizildi.

Terminal faiz tahminini 50 baz puan artırarak yüzde 2,5′e çıkarıldığının bilgisini veren Deutsche Bank’ın Baş Ekonomisti Mark Wall, “ECB yetkililerinin son yorumlarından önemli bir çıkarım, yürüyüş döngüsünün durgunluğa düşündüğümüzden daha az duyarlı olacağıdır.” dedi. ECB’nin gösterge oranı şu anda yüzde sıfır seviyesinde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu