Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asyalı İş İnsanları: Enflasyon Faiz Artırımlarına Rağmen Tırmanacak

Asyalı iş dünyası liderleri, merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarına rağmen enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesini bekliyor.
Asyalı İş İnsanları: Enflasyon Faiz Artırımlarına Rağmen Tırmanacak
HABER GİRİŞ

Enflasyon küresel ekonomi üzerindeki etkisini artırmaya devam ederken, bundan sonrası için yeni tahminler gelmeye devam ediyor. Son değerlendirme ise Asyalı iş dünyası liderlerinden geldi. İş insanları enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesini bekliyor.

Yatırım yöneticisi Gateway Partners’ın CEO’su V. Shankar, yükselen faiz oranları nihayetinde varlık fiyatlarını azaltabilirken, küreselleşmeden uzaklaşma ve karbondan arındırma nedeniyle maliyetlerin artabileceğini belirtti.

Uzmanlardan Kalıcı Enflasyon Beklentisi

Shankar, Singapur’daki Forbes Global CEO Konferansı’nda yaptığı açıklamada, “Merkez bankalarının ne yaptığından bağımsız olarak, enflasyon yüksek kalmaya devam edebilir. Daha yüksek fiyatlara yol açan bazı yapısal, inatçı sorunlar var” diye konuştu.

Sıfır faiz oranlarına rağmen, mal fiyatlarının bu kadar uzun süre düşük kalmasının nedeninin, Çin’in küresel tedarik zincirlerinin entegrasyonu olduğunu söyledi.

Bu entegrasyonun daha ucuz malların yolunu açtığını belirten Shankar, bugün ise ülkelerin üretimi kendilerine veya dost oldukları ülkelere geri getirmeye çalıştıkça yeni tehditlerin oluştuğunu kaydetti. Küresel tedarik zincirlerine yönelik yeni tehditler olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Shankar, karbonsuzlaştırma çabalarının daha yüksek fiyatlara da katkıda bulunacağını, çünkü iklim dostu mallar için talebi karşılamak için yeterli bileşen arzı bulunmadığını söyledi. Kaçınılmaz bir zincirleme durum olduğunu vurgulayan Shankar, siyaset ve toplumsal baskıların ekonomiyle çatıştığını, dolayısıyla enflasyonun kalıcı olacağını ifade etti.

ABD başta olmak üzere dünyanın pek çok büyük ekonomisi, yüksek enflasyon karşısında faiz silahını kullanıyor. Fed son Eylül toplantısında, art arda üçüncü kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitti. Bunu Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırım kararları izlemişti.

‘ABD ve Çin Bir Araya Gelmek  Zorunda Kalabilir’

Singapur’un çok uluslu misafirperverlik grubu Banyan Tree Holdings’in yönetim kurulu başkanı Ho Kwon Ping ise yüksek faiz oranlarının yeni normal olmadığını, sıfır veya düşük faiz oranlarının anormal olduğunu söyledi.

Ho ayrıca dünyanın iş liderlerinin ABD ve Çin’in tekrar bir araya geleceğini düşünme lüksünü terk etmek zorunda kalabileceklerini belirtti. Çin’in bile yeterli enerji, gıda ve kritik mal tedariki gibi kilit alanlarda kendi kendine yeterli olmaya hazırlandığını sözlerine ekledi.

Endonezya’nın en büyük holdinglerinden biri olan CT Corp’un başkanı Chairul Tanjung, ülkeleri birlikte daha iyi çalışmak için yeni bir çerçeve düşünmeye çağırdı. Tanjung, her ülkenin kendi sorununu çözmekle uğraştığını belirterek, ilerleme sağlanması için iklim değişikliği gibi küresel sorunlara odaklanılması gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.