Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Başkanı Lagarde: Enflasyon Yüksek Kalacak, Desteği Kısın

Avrupa Merkez Bankası Başkanı, enflasyonun uzun bir süre hedefin üzerinde kalmasının beklendiğini söyledi. Hükümetlere de desteği kısmaları için seslendi.
ECB Başkanı Lagarde: Enflasyon Yüksek Kalacak, Desteği Kısın
HABER GİRİŞ

FED’in Eylül ayı faiz artırımının ardından gözler Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) çevrildi. Kurum üyelerinden farklı yönde açıklamalar gelirken ECB Başkanı Christine Lagarde beklenen konuşmayı yaptı.

Brüksel’deki bir parlamento oturumuna katılan Lagarde, konuşmasına Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik sürdürdüğü savaşını kınayarak başladı. Euro Bölgesi için ekonomik sonuçların Haziran ayındaki son görüşmeden bu yana gelişmeye devam ettiğini ve görünümün karardığını söyledi.

“Enflasyon hala çok yüksek ve uzun bir süre hedefimizin üzerinde kalması muhtemel.” dedi.

Açıklanan son resmi veriler de Euro Bölgesi’nde enflasyonun Ağustos’ta yüzde 9,1’le rekor yüksek seviyede gerçekleştiğini gösterdi. ECB’nin de bu nedenle enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmek için Eylül’de büyük bir adım attığını ekledi.

Lagarde Euro Bölgesi Ekonomisini Değerlendirdi

Lagarde, ekonominin 2022’nin ikinci çeyreğinde, esas olarak ekonomi yeniden açılırken hizmetlere yapılan güçlü tüketici harcamaları nedeniyle yüzde 0,8 büyüdüğünü anımsattı.

GCM Yatırım Banner

Ancak önümüzdeki çeyreklerde işlerin bu kadar iyi gitmeyeceği konusunda uyardı. Bunun için dört ana sebep olduğunu söyledi. Bunları şöyle açıkladı:

  1. Yüksek enflasyon ekonomi genelinde harcamaları ve üretimi azaltıyor ve bu ters rüzgarlar gaz arzındaki kesintilerle güçleniyor.
  2. Ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte gelen hizmetlere yönelik güçlü talep gücünü kaybediyor.
  3. Küresel talepteki zayıflama ve kötüleşen ticaret hadleri Euro Bölgesi ekonomisine daha az destek anlamına gelecektir.
  4. Düşen hanehalkı ve iş güveninde yansıtıldığı gibi, belirsizlik hala yüksek.

Söz konusu gelişmelerin, cari yılın geri kalanı ve 2023 boyunca ekonomik büyüme için son personel tahminlerinin aşağı yönlü revize edilmesine yol açtığını aktardı. 2022’de yüzde 3,1, 2023’te yüzde 0,9 ve 2024’te yüzde 1,9 oranında büyüme beklentisine atıfta bulundu.

Yıllık enflasyonun 2022’de yüzde 8,1, 2023’te yüzde 5,5 ve 2024’te yüzde 2,3 olacağı yönünde tahmini de paylaştı. Enflasyon görünümüne ilişkin risklerin yukarı yönlü olduğunu ekledi.

ECB’den Hükümetlere Gıda ve Yakıt Sübvansiyonlarını Kısıtlama Çağrısı

Euro Bölgesi hükümetlerini gıda ve yakıt sübvansiyonlarını sınırlamaya çağırdı. Burada Lagarde, savunmasız hanelere yardım etmek için mali önlemler açıklayan hükümetlere atıfta bulundu.

“Haneleri daha yüksek fiyatların etkisinden korumak için kullanılan mali desteğin geçici ve hedefe yönelik olması esastır.” diyen Lagarde, böylelikle enflasyonist baskıların daha da körüklenmeyeceğini ve para politikasının görevinin kolaylaşacağını savundu.

Aynı zamanda ECB’nin, büyüme önemli ölçüde yavaşlasa bile faiz oranlarının önümüzdeki birkaç politika toplantısında yükselmesi gerektiğine dair son şahin mesajını yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.