Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Eylül Tahminlerini Açıkladı: Durgunluk Yaklaşıyor!

Bugün tarihindeki en yüksek faiz artışını yapan Avrupa Merkez Bankası, beklenen ekonomik tahminlerini yayımladı. ECB, yaklaşan durgunluğu sonunda kabul etti.
ECB Eylül Tahminlerini Açıkladı: Durgunluk Yaklaşıyor!
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün 75 baz puanlık artırımıyla kilit oranını yüzde 1,25’e yükseltti. ECB Başkanı Christine Lagarde, tarihi faiz kararına ilişkin yaptığı basın açıklamasında daha fazla artırımı ve yüksek enflasyonu düşürme kararlılıklarını öne çıkardı.

Lagarde, bugün Euro Bölgesi için ekonomik görünümün sunumunu da yaptı. Kurum personelinin ekonomik tahminlerini savunan Lagarde, uluslararası kurumların ve ekonomistlerin çoğunun tahmin hataları yaptığını söyledi.

COVID, Ukrayna’daki savaş ve enerji şantajıyla ilgili belirsizliklerle bunları modellere dahil etmenin neredeyse imkansız olmasını gerekçe gösterdi.

Euro Bölgesi için Beklenen Durgunluk ECB Tarafından Kabul Edildi!

Dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nin ikinci çeyrek büyüme tahmini yıllık yüzde 0,8 olarak güncellendi. ECB personeli de raporda, ilk yarıda beklenenden iyi bir büyümeye rağmen savaş nedeniyle görünümün karardığını vurguladı.

Son tahminlere göre 2022’nin ikinci yarısında ve gelecek yılın ilk çeyreğinde Euro Bölgesi ekonomisinde durgunluk bekleniyor. Çünkü doğal gaz arzındaki kesintiler ile birlikte hızla artan gaz ve elektrik fiyatları belirsizliği artırdı. Bu durum güveni ciddi şekilde sarsarken reel gelirde artan kayıplara yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Kurum, orta vadede enerji piyasası yeniden dengelendikçe, belirsizlik azaldıkça, arz darboğazları çözüldükçe ve reel gelirler iyileştikçe, daha az elverişli finansman koşullarına rağmen büyümenin toparlanmasını bekliyor.

Genel olarak, yıllık ortalama reel gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesinin 2022’de yüzde 3,1’de kalması, 2023’te belirgin bir şekilde yavaşlayarak yüzde 0,9’a düşmesi ve 2024’te yüzde 1,9’a yükseleceği öngörüldü.

Haziran 2022’deki tahminlere kıyasla GSYİH 2022 için 0,3 puan yukarı, 2023 için 1,2 puan ve 2024 için 0,2 puan aşağı revize edildi. Aşağı yönlü revizyonlar, temel olarak enerji arzındaki kesintilerin, yüksek enflasyonun ve buna bağlı güven düşüşünün etkisinden kaynaklandı.

Enflasyon Yılın Kalanında Yüzde 9 Altına Düşmeyecek

Enflasyonun büyük arz şoklarının etkisiyle yükselişi sürdürdüğü belirtildi. Dolayısıyla ECB personeli, manşet enflasyonun (Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi-HICP) 2022’nin geri kalanında yüzde 9’un üzerinde kalacağı konusunda uyardı.

Açıklanan son veriler Euro Bölgesi’nde enflasyonun Ağustos’ta yüzde 9,1 ile rekor tazelediğini göstermişti. Bugünkü raporda oranın 2022’de ortalama yüzde 8,1, 2023’te yüzde 5,5 ve 2024’te yüzde 2,3 olacağı tahmin edildi.

Fakat tahminler için büyük ölçüde belirsizlik olduğunun altı çizildi. Özellikle kısa vadede, enflasyon gelişmelerinin özellikle gaz ve elektrik toptan fiyatlarında oldukça dalgalı enerji emtia fiyatlarına güçlü bir şekilde bağlı olduğu eklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.