Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Euro Bölgesi Enflasyonu Nihai Okumada Rekoru Teyit Etti

Euro Bölgesi enflasyon rakamları açıklandı. Ağustos ayında tüm zamanların en yüksek artışı görüldü. En büyük katkı yine enerji grubundan geldi.
Euro Bölgesi Enflasyonu Nihai Okumada Rekoru Teyit Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi’nin enflasyon rakamlarını açıkladı. Ağustos ayı için yapılan son okumalar, ön tahminleri doğruladı. Buna göre Euro Bölgesi’nde enflasyon yıllık olarak yüzde 9,1 ile rekor kırdı. Bir önceki aya göre artış oranı yüzde 0,6 oldu.

Avrupa Birliği’nde (AB) ise yıllık enflasyon yüzde 10,1’e çıktı. AB ülkeleri arasında yıllık enflasyonun en yüksek olduğu yerler yüzde 25,2 ile Estonya, yüzde 21,4’le Letonya, yüzde 21,1’le Litvanya oldu. En düşük olduğu ülkeler ise yüzde 6,6 ile Fransa, yüzde 7 ile Malta ve yüzde 7,9’la Finlandiya olarak sıralandı.

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Geçen Yıl Ağustos’ta Yüzde 3’tü

Euro Bölgesi’nde Enflasyon Geçen Yıl Ağustos'ta Yüzde 3’tü
Kaynak: Eurostat

2021 yılının ilk aylarında yüzde 1’in altında seyreden enflasyon, Ağustos’ta yüzde 3’e çıkmıştı. Sonraki aylarda ılımlı bir yükseliş gösterdi.

2022’nin Şubat ayı itibarıyla başlayan Rusya-Ukrayna savaşının gıda ve enerji maliyetlerini yükseltmesiyle, tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı.

Temmuz’daki yüzde 8,9’un da üzerine çıkan enflasyonda en büyük katkı 3,95 puanla enerjiden geldi. Rusya’nın doğal gaz vanalarını kapatması, Avrupa’da eşi görülmemiş bir enerji krizi yaşanmasına yol açtı.

GCM Yatırım Banner

Her geçen gün artan fiyatlara tepkiler büyürken, hükümetler sundukları tasarruf önerileriyle durumun vehametini ortaya koyuyor.

Ağustos’ta yıllık enflasyona gıda, alkol ve tütün grubunun katkısı 2,25 puan, hizmet grubunun ise 1,62 puan oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.