Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrette Sona Yaklaşılıyor!

Vatandaş asgari ücrete yönelik çıkacak kararı merakla beklerken üçüncü toplantının ne zaman yapılacağı açıklandı. İşte detaylar...
Asgari Ücrette Sona Yaklaşılıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin gündemde asgari ücret en çok konuşulan konulardan biri. Milyonlar net ücreti merakla beklemeye devam ederken asgari ücrette sona yaklaşılıyor. Aralık ayında toplam 3 kez toplanacak olan Asgari Ücret Komisyonu’nun son toplantısının ne zaman gerçekleşeceği açıklandı.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre Asgari Ücret Tespit Komisyonunun üçüncü toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 20 Aralık Salı günü saat 14:00’da yapılacak.

Ne Oldu?

Asgari Ücret Komisyonu ilk olarak 7 Aralık’ta toplandı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, ilk toplantıda pazarlık rakamının 7 bin 785 lira olduğunu açıkladı.

Konuya ilgili açıklama yapan bir diğer isim Türkiye İşveren Sendikalar Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol oldu. Tüm tarafların imzasını önemsediklerini belirterek işverenler olarak dengeli bir rakam amaçladıklarını aktardı.

“Bakanlığın Anket Sonucunda Beklenti 7 Bin 500 TL”

Asgari ücrette ilk toplantının öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın konuya yönelik yaptığı anket sonuçları açıklandı. İşçilerin ücret beklentisinin 7 bin 500 liranın üzerinde, işverenlerin ise 7 bin TL olduğu saptandı. Kamuoyu beklentisinin ise 7 bin 845 lira olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Fakat bu çalışma bağımsız bir kuruluş tarafından yapılan araştırmanın sonuçları ile örtüşmedi. Yöneylem Araştırma Şirketi’nin paylaştığı sonuçlarda katılımcıların yüzde 50’ye yakının ücretin 10 bin TL ve üzerinde olmasını istediği ortaya çıktı.

Bu gelişmelerin ardından yetkililerden konuya yönelik yorumlar ve değerlendirmeler gelirken Türkiye’nin asgari ücretli çalışanlar ülkesi haline geldiği vurgulandı.

“Komisyon 4. kez Toplanacak mı?”

14 Aralık tarihinde Asgari Ücret Komisyonu ikinci kez toplandı. Toplantı öncesi açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretli çalışanlara yönelik eleştirilerin ve iddiaların olduğunu belirtti. Türkiye’deki asgari ücretle çalışanların oranın yüzde 38 civarında olduğunu belirtti.

İkinci toplantı sonucunda vatandaş ücrete dair açıklamaları beklerken kötü haber geldi. Toplantıda ekonomik verilerin görüşüldüğü aktarılırken üçüncü toplantının erken yapılması durumunda komisyonun dördüncü kez toplanabileceği ifade edildi. Asgari ücret toplantı takvimi açıklandığında üçüncü toplantının Aralık ayının son haftasında olacağı açıklanmıştı.

Gerçekleşecek üçüncü toplantının söz konusu tarihten önce olması dördüncü toplantı ihtimalini akıllara getirdi. Şimdi ise gözler 20 Aralık Salı gününe çevrildi. Üçüncü toplantı sonrasında net ücretin açıklanıp açıklanmayacağı merak edilirken, ayrıca yeni asgari ücretin vatandaşın beklentisi gibi olup olmayacağı gizemini korumaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.