Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin’den Toplantı Öncesi Asgari Ücret ve EYT Açıklaması

Asgari Ücret Komisyonu’nun ikinci toplantısı öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den açıklama geldi. Detaylar haberde..
Bakan Bilgin’den Toplantı Öncesi Asgari Ücret ve EYT Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlar asgari ücret ve EYT’ye yönelik net kararı beklemeye devam ederken çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Vatandaşın gözü bugün gerçekleşecek olan Asgari Ücret Komisyonu’nun ikinci toplantısında. Toplantı sonrası yapılacak açıklama merakla beklenirken öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den önemli açıklamalar geldi.

Bakan Bilgin, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca düzenlenen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin kapanış konferansında konuştu.

“Asgari Ücret Diğer Ücretli Çalışanların Ücretlerini Artırıyor”

Asgari ücrete yönelik açıklama yapan Bilgin, “Sık sık yapılan eleştirileri izliyorum. Asgari ücret temel ücret haline geldi gibi ezberlenmiş bir söylem var bu doğru değil. Asgari ücretlilerin toplam ücretliler arasındaki oranı yüzde 38 civarında. Asgari ücret aynı zamanda diğer ücretli çalışanların ücretlerinin yukarıya tırmandırılmasını sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin, geçen yıl asgari ücrete ilk önce yüzde 50 arkasından yüzde 30 üzerinde yapılan artışların ücret arasındaki farklılaşmanın yukarıya doğru gittiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Bugünkü Asgari Ücret Komisyonu’nun toplantısında işçi ve işveren taraflarıyla birlikte belli bir uzlaşma sağlanacağına inandığını belirten Bilgin, “Türkiye’nin bu demokratik mekanizmaya asgari ücret düzenlemesini diğer ücretleri de rahatlatacak bir düzeyde bir uzlaşma ile belirleyeceğiz” diye ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bilgin, “Geçen yıl işçi ve işveren taraflarının birlikte imzaladığı geniş bir uzlaşma ile sağlamıştık. Bu defa da aynı şekilde geniş bir uzlaşma ile bunu gerçekleştiririz diye umut ediyorum.” açıklamasında bulundu.

“EYT’de Teknik Sorun Kayıtlarla İlgili”

EYT konusuna değinen Bakan Bilgin, “Teknik sorunla yaş arasındaki ilişki nasıl kuruldu bilmiyorum ama teknik sorun kayıtlarla ilgili sorunlar.” diye konuştu.

Sorunların çözüldüğüne işaret eden Bilgin, altyapıyı oluşturduklarını yani istifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yaptıklarını kaydetti.

Bakan Bilgin’den Türkiye’nin gündemini oluşturan EYT konusuna yönelik dün açıklama yaptı. Düzenlemenin ay sonuna kadar Meclis’e sunulacağını söyledi.

Konuya dair açıklama yapan bir diğer isim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu. EYT düzenlemesinin ay sonuna kadar neticeleneceğini bu konunun 2023’te masadan kalkmış olacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.