Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrete Ara Zam mı Geliyor? SGK Uzmanından Duyum Açıklaması

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, asgari ücrete ara zam yapılabileceğine dair duyum aldıklarını söyledi. Ayrıntılar geliyor…
Asgari Ücrete Ara Zam mı Geliyor? SGK Uzmanından Duyum Açıklaması
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücrete ara zam olup olmayacağına dair yeni bir iddia ortaya atıldı. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş asgari ücrete ara zam olup olmayacağına dair beklentisini paylaştı.

Hükümetin asgari ücrete zam yapmaması durumunda asgari ücretle geçinen vatandaşın 2025 yılının Şubat ayına kadar 17 bin TL ile geçinmek zorunda kalacağını hatırlatan Karakaş, “Açlık sınırı 20 bin TL’ye yaklaşmışken asgari ücretin 17 bin TL’nin altında kalması yasal düzenlemenin ruhuna ve özüne aykırıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyonla mücadele edildiğini ancak bu enflasyonun yükünün sadece çalışanlara yüklenmemesi gerektiğini vurguladı. Karakaş, kamu zamlarının, doğalgaz ve elektrik gibi kalemlerdeki artışların ertelendiğini belirterek, Haziran ayında enflasyon verileri açıklandıktan sonra bu zamların yansıtılabileceğini belirtti.

Bu zamların kamuoyuna yansıtılması durumunda, Eylül ayında Asgari Ücrette bir artış olabileceğine dair duyumlar aldıklarını söyleyen Karakaş, emekli ve memur maaşlarındaki artışların, genel zamlara etki ederek bu süreci tetikleyebileceğini ifade etti.

Bu yılın Ocak ayında yüzde 49’luk bir artışla 11 bin 402 liradan 17 bin 2 liraya yükseltilen asgari ücretin durumu merak konusu. Bu yılın başında yapılan tek zammın ardından, kamuoyunda “Asgari ücrete ikinci bir zam olacak mı?” sorusu gündeme geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz ay asgari ücrete ek bir artışın yapılmayacağını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.