Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret için 2024 Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bu hafta Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenen 2024 yılına ilişkin yeni ücrete dair karar Resmi Gazete’de yayımlandı.
Asgari Ücret için 2024 Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışan tarafından merakla beklenen asgari ücret bu hafta içerisinde açıklanmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen toplantıların ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılında uygulanacak asgari ücret miktarını açıklamıştı.

Alınan karara ilişkin tebliğ Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Kararda Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının 11 Aralık’tan 27 Aralık’a kadar sürdüğünün bilgisi verildi.

Yapılan üç toplantı sonucunda milli seviyede tek asgari ücret tespitine, işçinin bir günlük normal çalışma karşılığı asgari ücretinin 1 Ocak-31 Aralık 2024 arasında 666 lira 75 kuruş olarak belirlendiği ifade edildi.

Kararda asgari ücret desteğinin 2024 yılı Ocak ile Aralık döneminde 700 lira olarak sürdürülmesi için desteğin kapsamı ile usul ve esaslarının yeniden belirlenmesinin önerilmesine, kararın 1 Ocak 2024’de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete’de yayımlanmasına işçi temsilcilerinin muhalefetine karşılık oy çokluğuyla karar verildiği bildirildi.

Bakan Işıkhan bu hafta yaptığı açıklamada asgari ücretin net 17 bin 2 TL olarak belirlendiğini duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.